Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z takich ulg można skorzystać rozliczając PIT za 2023 rok. Mamy wyjaśnienia ekspertek

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
od 16 lat
Od 15 lutego br. podatnicy mogą rozliczać PIT za ubiegły rok. Tego dnia w redakcji zorganizowaliśmy dyżur z ekspertkami. Pytań było bardzo dużo. Oto odpowiedzi na te, które się najczęściej pojawiały.

Na pytania Czytelników odpowiadały: Jolanta Wojtasik - kierownik Działu Obsługi Bezpośredniej w I Urzędzie Skarbowym w Bydgoszczy oraz Dorota Grzech - kontroler skarbowy w Drugim Referacie Czynności Analitycznych i Sprawdzających w I US w Bydgoszczy.

Jakie trzeba spełnić warunki, aby móc skorzystać w zeznaniu rocznym z odliczenia ulgi internetowej?
Odliczenie z tytułu użytkowania internetu przysługuje wyłącznie podatnikowi, który nigdy wcześniej nie korzystał z tego odliczenia. Jest to ulga przeznaczona tylko dla nowych użytkowników. Odliczeniu podlegają wydatki poniesione przez podatnika z tytułu użytkowania internetu, niezależnie od miejsca w którym się z niej korzysta. Maksymalne odliczenie podatnika w skali całego roku nie może przekroczyć kwoty 760 zł. Odliczenie stosuje się pod warunkiem posiadania dokumentów stwierdzających ich poniesienie, np. faktury.

Otrzymałem PIT-40A z ZUS-u, z którego wynika kwota do zapłaty. Nie osiągam innych przychodów. Czy muszę złożyć zeznanie i zapłacić podatek wynikający z PIT-40A?
Nie musi Pan składać zeznania, ani płacić podatku. Deklaracja PIT-40A w tym przypadku jest rocznym rozliczeniem podatkowym i rozliczenie odbyło się przy pomocy tego formularza. Jeżeli z otrzymanego PIT-40A wynika kwota do zapłaty, to organ rentowy pobierze należną kwotę ze świadczenia za marzec lub kwiecień 2023 roku.

W 2023 roku zmarł mój mąż. Oboje byliśmy emerytami. Czy mogę rozliczyć się łącznie z moim zmarłym mężem?
Tak, na formularzu PIT-37 w poz. 9 proszę zaznaczyć kwadrat 3 jako sposób rozliczenia podatku „jako wdowa/wdowiec”. Ten sposób rozliczenia polega na tym, że w zeznaniu podatkowym ustala się podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów małżonków (w tym przypadku żony i zmarłego małżonka). W tym celu wykazuje się indywidualne przychody (Pani oraz zmarłego męża), a następnie pomniejsza się o przysługujące każdemu ulgi odliczone od dochodu.
Ten sposób rozliczenia jako wdowa/wdowiec przysługuje, jeśli w 2023 roku osoby pozostawały w związku małżeńskim oraz we wspólności majątkowej, a małżonek zmarł:

  • w 2023 roku lub
  • w 2024 roku, przed złożeniem zeznania za 2023 rok.

Czy za 2023 rok przysługuje ulga z tytułu wpłat na IKZE i w jakiej wysokości? Dodam, że nie prowadzę działalności gospodarczej.
Tak, wysokość wpłat na IKZE w 2023 roku nie może przekroczyć 8322 zł.

Jaki jest termin na otrzymanie zwrotu z tytułu nadpłaty w podatku dochodowym z urzędu skarbowego?
W przypadku złożenia zeznania podatkowego w formie elektronicznej, urząd skarbowy ma na zwrot maksymalnie do 45 dni od złożenia zeznania, a w przypadku zeznania złożonego w formie papierowej - do 3 miesięcy.

Czy wpłatę darowizny na Fundację Instytutu Kardiologii w Warszawie można odliczyć od podatku? Jeżeli jest taka możliwość, to w której pozycji PIT-0 umieścić tę kwotę?
Darowiznę przekazaną organizacjom non-profit (organizacjom niedziałającym w celu osiągnięcia zysku, np. fundacji, stowarzyszeniu) na prowadzoną przez nie działalność pożytku publicznego w sferze zdań publicznych można odliczyć. Kwota, którą odliczamy, nie może jednak przekroczyć 6 proc. uzyskanego dochodu.
Informacje o odliczanych darowiznach (do wysokości limitu oraz dochodu/przychodu, który pomniejszą) wpisujemy w wierszu 1 w części B załącznika PIT/O oraz wypełniamy część D tego formularza.

Jestem nauczycielem, korzystam z ulgi rehabilitacyjnej. Ogrzewałam dom olejem opałowym, a w tym roku podłączyłam dom do sieci miejskiej i z tego tytułu poniosłam koszty przekraczające 30 000 zł. Czy ta modernizacja może być ulgą?
Tak, ulga termomodernizacyjna polega na prawie właściciela lub współwłaściciela budynku mieszkalnego jednorodzinnego do odliczenia wydatków poniesionych w roku podatkowym, w tym przypadku na przyłącze do sieci ciepłowniczej, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku pod warunkiem, że przedsięwzięcie to zostało zakończone w okresie 3 kolejnych lat licząc od końca roku podatkowego, w którym właściciel/współwłaściciel niezmodernizowanego budynku po raz pierwszy poniósł wydatki. Można odliczyć wydatki faktycznie poniesione, przy czym nie więcej niż 53 000 zł.

Na pytania odpowiadały:  Dorota Grzech - kontroler skarbowy  w Drugim Referacie Czynności Analitycznych i Sprawdzających w I Urzędzie Skarbowym w Bydgoszczy
Na pytania odpowiadały: Dorota Grzech - kontroler skarbowy w Drugim Referacie Czynności Analitycznych i Sprawdzających w I Urzędzie Skarbowym w Bydgoszczy (z lewej) Jolanta Wojtasik - kierownik Działu Obsługi Bezpośredniej w I US w Bydgoszczy
nadesłane

W ubiegłym roku córka kupiła mieszkanie, a my z mężem jej w tym finansowo pomogliśmy. Przekazywaliśmy jej darowizny. W związku z tym mam kilka pytań. Czy i gdzie w PIT wpisuje się bankowy kredyt, który uzyskała (wniosek ubiegłoroczny, wypłata tegoroczna)? Czy córka w PIT musi ująć darowizny, które od nas dostała w 2023 roku? Czy my musimy darowiznę wpisać gdzieś w PIT rocznym, czy tylko w tym zgłoszeniu darowizny (bo przekroczyliśmy jej próg bez zgłoszenia)? I osobne pytanie dotyczące zgłoszenia darowizny. Przelewaliśmy córce kilkakrotnie różne sumy w ubiegłym roku. Do kiedy musimy to zgłosić?
W przypadku sprzedaży mieszkania przed upływem pięciu lat od nabycia, spłata kredytu zaciągniętego w banku na sfinansowanie tej nieruchomości (lokal mieszkalny) i dokonana w okresie trzech lat od sprzedaży może stanowić wydatek realizujący „własny cel mieszkaniowy”, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Wydatki na spłatę kredytu oraz odsetki od tego kredytu, zaciągniętego na sfinansowanie nabycia tej nieruchomości, mieszczą się w pojęciu wydatków na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 30a ustawy PIT.
Darowizny od najbliższych zgłasza się na druku SD-Z2 w ciągu sześciu miesięcy od jej dokonania (każdą traktujemy indywidualnie). Jednym z warunków korzystania ze zwolnienia jest potwierdzenie m.in. otrzymania darowizny na rachunek bankowy obdarowanego. W przypadku niespełnienia warunków jest możliwe naliczenie podatku.

Prowadzę działalność gospodarczą. jaki jest limit odliczenia na IKZE w 2023 roku?
Co do zasady,limit odliczenia za 2023 roku wynosi 8322 zł. Jednak w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w formie samozatrudnienia, maksymalny limit wpłat na IKZE jest podwyższony. Wynosi 1,8-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, więc za 2023 rok jest to kwota 12 483 zł.

Czy nastąpiły jakieś zmiany w uldze dla krwiodawców?
Nie, ulga przysługuje w wysokości iloczynu kwoty rekompensaty określonej przepisami wydanymi na podstawie art. 11 ust. 2 Ustawy o publicznej służbie krwi i litrów oddanej krwi lub jej składników. Najmniejszy problem z wyliczeniem kwoty darowizny posiadają darczyńcy krwi - dla nich 1 litr krwi da 130 zł odliczenia za 2023 rok.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska