Obchody Święta Plonów rozpoczęły się od uroczystej mszy św. Poprzedziło ją wniesienie, pięknego dożynkowego wieńca. Głównym jego motywem, była symboliczna mapa gminy, umieszczona w środku kompozycji.
Coś na ząb
Kolejny punkt dożynek zaplanowano na godz. 15. Festyn, tym razem przebiegający pod hasłem "Cudze chwalicie - swego nie znacie", jak co roku odbył się na plaży nad jeziorem Świekatowskim. Sporą część placu zajęły stoiska, będące wizytówką poszczególnych sołectw. Można było w nich spróbować pysznych wypieków, miodu lub obejrzeć kompozycje złożone z wyjątkowo dorodnych warzyw i owoców. Chętnych do degustacji nie brakowało. Smacznych ciast nie potrafili sobie odmówić zwłaszcza panowie. Spory ruch panował także przed namiotem, gdzie prezentowało się Lniano. Gmina chwaliła się tym, z czego znana jest najbardziej - wędlin "Violi".
Ci, którzy spróbowali już wszystkich pyszności, mogli spokojnie oglądać występy orkiestry dętej ze Świekatowa oraz zespołu folklorystycznego Wesołe Gospodynie.
Biorący udział w konkursie na najbardziej estetyczną posesję z niecierpliwością czekali na ogłoszenie wyników. Komisja oceniająca ogrody w składzie: Zofia Tomasik, Marek Stosik oraz sołtysi poszczególnych sołectw, stanęli przed wyjątkowo trudnym zadaniem. Ponieważ wybór tej najpiękniejszej był niemożliwy, postanowiono nagrodzić wszystkich biorących udział w konkursie. Oto nazwiska właścicieli posesji, które mogą napawać dumą: Alicja i Kazimierz Nowiccy (ul. Koronowska), Helena i Kazimierz Kocikowscy (ul. Koronowska), Mariola i Jan Łytkowscy (Lubania Lipiny), Bernard i Renata Zwiefka (Jania Góra), Wiesława i Mieczysław Morzywałek (Jania Góra), Irena i Alfons Szarkowscy (Zalesie Królewskie), Hanna Jaremba (Zalesie Królewskie), Dariusz Tarkowski (Zalesie Królewskie).
Specjalnie dla dzieci
Organizatorzy festynu nie zapomnieli o najmłodszych. Przez kilka godzin mogli próbować swoich sił w różnego rodzaju zabawach, gdzie bez względu na wynik, uczestnik otrzymywał słodki upominek.
Dożynki zakończyły się oczywiście zabawą taneczną.
Tekst i fot.
Z tej mąki będzie chleb przez cały rok
Andrzej Bartniak

Właściciele najbardziej zadbanych posesji otrzymali pamiątkowe dyplomy i drzewka ozdobne. Wśród wyróżnionych znaleźli się Renata i Bernard Zwiefka z Janiej Góry (na zdjęciu)
Kolejne niedziele września, to czas, gdy rolnicy świętują zakończenie żniw. W Świekatowie, na zorganizowanym z tej okazji festynie, bawiono się do późnych godzin nocnych. Podobnie jak przed rokiem, plażę nad jeziorem Świekatowskim odwiedziło grubo ponad tysiąc osób.