Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za błędy lekarzy płacą inni

Kamila Mróz
fot. sxc
Pacjencie, jeśli nie chcesz drugi raz biec do przychodni po receptę, to kontroluj lekarza, gdy ci ją wypisuje. Tylko, czy będziesz umiał to zrobić?

- Recepty nieczytelne należy uznać za nieprawidłowe, a takie nie podlegają refundacji - uznał Sąd Najwyższy.

Czy więc chorych odcina się od leków refundowanych? Szacuje się bowiem, że na nie wystawia się ponad 90 proc. recept.

W 2008 r. kujawsko-pomorski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zakwestionował aptekom, które ponoszą konsekwencje finansowe niedbalstwa medyków, ponad 10 tys. recept. To dało 161 tys. zł (wraz z odsetkami). W tym roku suma ta przekroczyła już 240 tys. zł.

Podobnie robią pozostałe oddziały NFZ. Dlatego właściciel kilku aptek z Dolnego Śląska wytoczył proces tamtejszemu oddziałowi. Przegrał. Wydawałoby się, że orzeczenie Sądu Najwyższego nie pozostawia wątpliwości.

Mają je jednak farmaceuci.

- Sąd ustosunkował się do konkretnego przypadku, chodziło o nieczytelne imię i nazwisko chorego. Nieczytelność nie jest jednak jasno określona. Dla kogo recepta powinna być czytelna? Moim zdaniem dla farmaceuty. Kontrolujący przecież zawsze może powiedzieć, że według niego jest inaczej - irytuje się Piotr Chwiałkowski, prezes regionalnej izby aptekarskiej. Jego zdaniem wadliwe są przepisy dotyczące recept. - Chory ma prawo do leków refundowanych i nie powinien martwić się tym, czy lekarz dobrze mu wypisał receptę - mówi.

Na dodatek resort zdrowia pracuje właśnie nad nowym, jeszcze bardziej restrykcyjnym, rozporządzeniem. Farmaceuci są mu przeciwni, o czym już poinformowali minister Ewę Kopacz.

Jeśli nowe zasady weszłyby w życie w proponowanej formie, to obowiązek dopilnowania lekarza spocznie na pacjencie. Aptekarz nie będzie miał bowiem prawa (tak, jak to jest teraz w niektórych przypadkach) poprawiania błędów na recepcie. Pacjent albo więc wróci do przychodni po nową receptę, albo za lek refundowany zapłaci 100 proc. ceny.

Piotr Chwiałkowski przyznaje, że pacjenci nie są w stanie zorientować się, czy recepta jest dobrze wypisana. - Wpływa na to zbyt dużo elementów - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska