Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za chwilę trzeci przetarg na studium budowy obwodnicy podbydgoskich Białych Błot. Wreszcie!

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Otwarte w 2021 roku rondo turbinowe między Bydgoszczą a Białymi Błotami nie rozwiązało problemu korków.
Otwarte w 2021 roku rondo turbinowe między Bydgoszczą a Białymi Błotami nie rozwiązało problemu korków. Dariusz Bloch
Lada dzień podbydgoska gmina Białe Błota ogłosi przetarg na studium swojej obwodnicy. Czas najwyższy, bo pierwsze zapowiedzi o takiej budowie pojawiły się już w 2017 roku. To trzeci przetarg na tego rodzaju dokumentację.

Z informacji marszałka województwa dla Sejmiku o przyszłorocznych inwestycjach w drogi wojewódzkie jest wzmianka, iż w planach jest trzeci przetarg na opracowywania STEŚ (Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe). Lata lecą, bardzo potrzebnej inwestycji nie ma.

W grudniu 2017 roku pierwszy raz zapowiedziano budowę obwodnicy Białych Błot. To wtedy w bydgoskim Urzędzie Miasta cztery samorządy podpisały list intencyjny w sprawie zrzucenia się na opracowanie studium STEŚ. Dokument miał powstać do 2020 roku, ale przetarg ogłoszono dopiero w listopadzie 2020. Chętnych nie było.

Jedyna oferta i zbyt droga

Na postępowanie w sprawie "opracowania dokumentacji Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego dla połączenia Miasta Bydgoszcz z węzłem drogowym na trasie szybkiego ruchu S5 i S10 w miejscowości Białe Błota" za drugim razem wpłynęła tylko jedna oferta.

Złożyła ją bydgoska firma BAK Sp. z o.o. Tyle tylko, że oferent za przygotowanie STEŚ oczekiwał ponad 858 tysięcy złotych. Zamawiający, czyli UG Białe Błota miał na ten cel 600 tysięcy złotych. Po 150 tys. zł miały się zrzucić gmina Białe Błota, powiat bydgoski, samorząd województwa i miasto Bydgoszcz - wszyscy sygnatariusze porozumienia z 2017 roku. Urzędnicy z Białych Błot skierowali pisma do trzech samorządów z pytaniem, czy byłyby one w stanie zwiększyć dofinansowanie na ten cel. Pozytywnie odpowiedział jedynie bydgoski ratusz. Mimo takiej odpowiedzi, drugi przetarg białobłocki urząd unieważnił.

Jeden wielki korek

Drogą wojewódzką nr 223 przejeżdża przez Białe Błota niemal 30 tysięcy samochodów. To ruch przede wszystkim w kierunku Bydgoszczy, ale także w stronę Szubina.

W lutym ub. roku Urząd Gminy Białe Błota informował, że w trakcie kolejnego spotkania zapadła decyzja o ponownym przeanalizowaniu założeń dokumentacji przyszłego studium dla przebudowy DW223. – Jego celem jest wypracowanie jak najlepszego rozwiązania, które uporządkowałoby ruch – zwłaszcza na wojewódzkiej 223 – czytamy w komunikacie. Uczestnicy spotkania zadeklarowali, że w najbliższym czasie powołany zostanie także zespół roboczy, który ma przedłożyć warianty modernizacji drogi. – Poruszono także kwestię nie tylko istniejących i nowych wariantów planowanej obwodnicy, ale także doraźnych działań, których podjęcie może usprawnić ruch już w najbliższym czasie.

Przetarg ma być ogłoszony na dniach

Przy budowie obwodnicy coś jednak drgnęło.

- Kończą się ostatnie ustalenia dotyczące postępowania przetargowego. Postępowanie przetargowe na wykonanie studium zostanie ogłoszone na dniach, jeśli nie we wrześniu, to na początku października - mówi "Expressowi Bydgoskiemu" Dariusz Fundator, wójt gminy Białe Błota.

Studium jest ważną, ale tylko podstawą do dalszych prac projektowych. Od opracowania projektu, do uzyskania zezwoleń i wyboru w przetargu wykonawcy do powstania obwodnicy może minąć nawet kilka lat.

W gminie pracują nad rozwiązaniami tymczasowymi, które mogłyby poprawić sytuację z korkami na drodze wojewódzkiej. Rozważana jest między innymi przebudowa niektórych skrzyżowań. W poprzednich latach radni Białych Błot zastanawiali się nad możliwością budowy tunelu pod ul. Szubińską - takie pomysły pojawiały się podczas posiedzeń rady gminy. Ale koszt takiej inwestycji szacowano wstępnie na ponad 100 milionów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Za chwilę trzeci przetarg na studium budowy obwodnicy podbydgoskich Białych Błot. Wreszcie! - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska