Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za dwa miesiące matura, a uczniowie mają spore braki

(ea)
Wyniki próbnej matury z języka polskiego nie poszły zbyt dobrze uczniom w regionie
Wyniki próbnej matury z języka polskiego nie poszły zbyt dobrze uczniom w regionie Jarosław Pruss, infografika Jerzy Chamier-Gliszczy
Uczniowie mają problemy z wyszukiwaniem potrzebnych informacji w tekście i ich wykorzystaniem. Robią błędy językowe. Brakuje im też rzetelnej wiedzy. Ale jest jeszcze szansa na nadrobienie zaległości.

Przed dwa miesiące można jeszcze naprawdę sporo zrobić - przekonuje Iwona Rostankowska, kierownik wspierania pracowni edukacji humanistycznej w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, które przygotowało próbną maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym. Egzamin odbył się 31 stycznia, a wczoraj ogłoszono jego wyniki.

Puszka Pandory? A co to?

- Przede wszystkim dobrze się stało, że młodzież do takiej próby przystąpiła - mówi Iwona Rostankowska. - To wskazówka do dalszej pracy zarówno dla nauczycieli, jak i dla uczniów.
A wiadomo już, że trzeba będzie jeszcze przysiąść nad książkami. - Młodzież ma problemy z rozumieniem czytanego tekstu - mówi Iwona Rostankowska. - Uczniowie czytają go mało uważnie. Nie umieją odnaleźć zawartych w nim informacji i wykorzystać ich do rozwiązania problemu.

Przeczytaj także:Targi Edukacji w Bydgoszczy. Zobacz, czym szkoły przyciągają kandydatów<

Uczniom brakuje też solidnej wiedzy. Nie wszyscy potrafili, np. wyjaśnić skąd się wzięło i co oznacza powiedzenie "puszka Pandory". Młodzież nie umiała skojarzyć go z mitologią grecką. Kłopot sprawia maturzystom odczytywanie dosłowne i metaforyczne wyrazów oraz sformułowań.

Nie lepiej jest z tworzeniem własnego tekstu. Okazało się, że napisanie wypracowania z polskiego nie jest wcale takie łatwe jakby się wydawało.

Młodzież mogła wybrać jeden z dwóch tematów. Większość decydowała się na ten dotyczący patriotyzmu. Należało w nim porównać postawy wobec ojczyzny w wierszu Tyrtajosa "Rzecz to piękna" i powieści "Nad Niemnem" Orzeszkowej. - Widać, że młodzież nie zna kontekstów literackich - podkreśla Rostankowska. - To prawda, że w szkole czytane są fragmenty "Nad Niemnem", ale mimo to znajomość tej problematyki powinna być większa. Tylko niewielka grupa uczniów uzyskała maksymalną liczbę punktów za tzw. realizację tematu. Średni wynik to 10 punktów na maksymalną liczbę 25.
Uczniom sprawia też kłopot postawienie tezy w wypracowaniu i jego kompozycja. Wiele do życzenia pozostawia poprawność językowa. Za tę ostatnią umiejętność maturzyści uzyskiwali średnio 6 pkt na 12 możliwych.

Nawet nie próbowali

Część młodzieży w ogóle "odpuściła sobie" pisanie pracy. W liceum było to 9 proc. zdających, w technikum - ponad 28 proc. - Bardzo źle, że uczniowie nawet nie próbowali się zmierzyć z tym zadaniem- podkreśla Rostankowska. - Zawsze jest wtedy szansa na zdobycie choć kilku punktów. Bez napisania pracy nie ma szans na zdanie matury. Za pierwszą część egzaminu, obejmującą rozumienie czytanego tekstu, można bowiem uzyskać maksymalnie 20 punktów. Aby zdać maturę trzeba mieć przynajmniej 21. Niech więc będzie to nawet krótsze wypracowanie niż wymagane, ale trzeba próbować.

Czas zakasać rękawy

Prawdziwa matura rozpocznie się 7 maja właśnie pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. - Muszę powtórzyć jeszcze raz epoki literackie - mówi Aneta, maturzystka z Bydgoszczy. - Co tu kryć, nie czytałam wszystkich lektur i mam trochę do nadrobienia.

KPCEN zorganizowało też próbną maturę z matematyki na poziomie podstawowym i rozszerzonym. O jej wynikach pisaliśmy tydzień temu.Te testy zaliczyło 83 proc. uczniów. - Mam nadzieję, że młodzież już wyciągnęła z nich wnioski - dodaje Ewa Ludwikowska, pomysłodawczyni i koordynatorka próbnej matury w KPCEN w Bydgoszczy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska