Zgodnie z rządowym planem budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie koło Grodziska Mazowieckiego, w ramach tej największej inwestycji infrastrukturalnej w Polsce, zostanie wybudowanych ok. 1,6 tys. km nowych linii kolejowych.
Kolejowa części Programu CPK to „pajęczyna” nowych linii prowadzących z 10 kierunków do CPK i Warszawy, tworzących tzw. szprychy. Na jednej z nich umiejscowiony zostaną m.in. Toruń i Włocławek, co umożliwi pasażerom nie tylko dogodne dotarcie na nowe lotnisko, ale także skróci czas dojazdu do Warszawy. Obecnie pociąg pospieszny trasę z Torunia do Warszawy pokonuje w ciągu 2,41 godz. Natomiast dzięki rozwojowi sieci kolejowej czas dojazdu do stolicy skróci się do półtorej godziny, więc o ponad godzinę krócej niż obecnie.
Jeszcze w tym roku zostanie rozstrzygnięty przetarg na inwentaryzację środowiskową sieci kolejowej. Sieć ta po wykonaniu inwestycji w całym kraju, co przewiduje się do 2040 r., połączy CPK z wieloma miastami, m.in. z Warszawą, Płockiem, Włocławkiem, Toruniem i Grudziądzem, które zostaną połączone nową linią kolejową.
Flash INFO, odcinek 17 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.
