- Niemal gotowy jest już dwór Popiela, skończona zagroda Wisza, obecnie zaś trwają prace przy budowie Mysiej Wieży, która stanęła na kraalu - opowiada Wiesław Zajączkowski - dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. - To, co naprawdę cenne - przy budowie dekoracji pracę znalazło ponad 20 osób - głównie mieszkańców gminy Gąsawa i Żnin.
Statyści biskupińscy
Obok aktorów w filmie nie zabraknie również statystów. - Jerzy Hoffman skorzystał z naszej propozycji zatrudnienia w filmie grup rycerskich związanych od lat z Biskupinem i Festynem Archeologicznym. W "Starej Baśni" ujrzymy więc członków wikińskiej grupy Jomsborg z Wolina czy wojów piastowskich z poznańskiej grupy "Jantar" Alberta Kiszkurno. Ich udział w produkcji sprawi, że również tło filmu będzie żywe i, co najważniejsze, zgodne z prawdą historyczną. Członkowie bractw rycerskich są również doskonałymi rzemieślnikami prezentującymi wczesnośredniowieczne techniki wytwórcze. Nie bez znaczenia są też wspaniałe stroje, umiejętność używania miecza czy topora oraz naturalna swoboda poruszania się w strojach z epoki. Statyści nie będą więc przebierańcami, zagrają samych siebie.
**_Baśniowa promocja
_Część konstrukcji użytych w filmie pozostanie w Biskupinie już na stałe, część trzeba będzie jednak rozebrać. - Na pewno pozostanie wał obronny i zagroda Wisza w Biskupinie. Po niewielkich przeróbkach możliwe będzie jej zaadaptowanie na potrzeby muzeum. W trakcie festynów czy innych imprez będzie można umieścić ciekawe stoiska. Po filmie zniknie natomiast Mysia wieża. To zupełnie obcy element, którego nie da się w żaden sensowny sposób wykorzystać. Materiał, z którego powstała posłuży nam natomiast do budowy innych obiektów.
Największą z konstrukcji - dwór Popiela, który powstał na półwyspie, tuż za zrekonstruowanym grodem będziemy mogli oglądać jeszcze przez rok. - Film ma wejść na ekrany we wrześniu przyszłego roku. Spodziewamy się więc prawdziwego najazdu turystów - kinomanów, którzy będą chcieli zobaczyć miejsca, gdzie ów obraz powstał. Dla naszego muzeum film będzie doskonałą promocją.
Filmowcy sypnęli groszem
Obok walorów promocyjnych goszczenie filmowców przyniesie biskupińskiemu muzeum również wymierne korzyści finansowe. - Dość powiedzieć, że producenci sfinansowali budowę wału obronnego - to koszt ponad 100 tysięcy złotych. Film będzie też głównym sponsorem tegorocznego Festynu Archeologicznego i wyłoży na to kolejne 40 tysięcy złotych. Kolejne kilkadziesiąt tysięcy złotych otrzymamy za wynajem terenu. Na rzecz filmu wykonujemy też wiele opłacanych dodatkowo prac. Ludzie mają pracę, my więcej pieniędzy. Trzeba więc przyznać że goszczenie filmowców to wyjątkowo opłacalny interes.
**_Daniel Olbrychski wystąpi w filmie w roli Piastuna, Michał Żebrowski - Ziemka, Bohdan Stupka - Popiela. Zagrają także: Ryszard Filipski - Wisz, Jerzy Trela - Wizun, Małgorzata Foremniak - Księżna, Ewa Wiśniewska - Jarucha, Anna Dymna - Jaga, Maciej Kozłowski - Smerda, Katarzyna Bujakiewicz - Mila.
_Zdjęcia do Starej Baśni powstaną w sześciu obiektach - trzy z nich - Mysia Wieża, Dwór Popiela iZagroda Wisza znajdują się na terenie rezerwatu archeologicznego, Chram budowany jest na półwyspie w Oćwiece, w Gąsawce powstanie zagroda Mirsza.
Wnętrza popielowego dworu powstaną zaś w hali w Gąsawie.
