Za nami IX edycja Forum Rolniczego Gazety Pomorskiej. Za rok jubileusz [wideo]

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
- Wiele ważnych i emocjonujących debat, paneli, spotkań, kuluarowych rozmów i nagrody dla rolników - tak było podczas Forum Rolniczego „Gazety Pomorskiej”, które 26 listopada odbyło się w Żninie.

- Byłem na panelu dyskusyjnym z ministrami, a potem na kilku panelach merytorycznych - mówi Grzegorz Drewczyński, rolnik ze Świekatowa (pow. świecki), który w Forum Rolniczym GP brał udział już po raz piąty. - Szkoda, że nie mogłem być na wszystkich tegorocznych panelach, bo po cztery odbywały się w tym samym czasie. A tematy były bardzo interesujące i ważne, więc podzieliśmy się z kolegami. Każdy poszedł na inne panele i potem wymienialiśmy się informacjami.

Zaczęło się od panelu dyskusyjnego

Bo tym razem nieco zmieniliśmy formułę. Zaczęliśmy od dyskusji w gronie byłych i obecnych przedstawicieli resortu rolnictwa oraz innych osób, które odpowiadają za bezpieczeństwo żywnościowe w naszym kraju. Dyskusja była gorąca i pomimo tego, że wzięli w niej udział przedstawiciele różnych opcji politycznych, to wszyscy przyznali, że w tak trudnych czasach trzeba działać razem, by bezpieczeństwo żywnościowe nie zostało zagrożone.

Panele merytoryczne dotyczyły m.in. pieniędzy dla gospodarstw do 2028 r., produkcji trzody chlewnej, mleka, słoneczników, energetyki i sposobów na obniżanie kosztów, mechanizacji w związku z Europejskim Zielonym Ładem oraz roli kobiet na wsi.

Nagrodziliśmy laureatów konkursu Rolnik Roku 2022

A podczas gali nagrodziliśmy laureatów konkursu Rolnik Roku 2022 (zdjęcia obok). Kapituła zdecydowała, że w kat. gospodarstw do 100 ha zwyciężył Przemysław Kawula, który z żoną Iwoną prowadzi gospodarstwo w Frydrychowie specjalizujące się w produkcji mleka. Nasz laureat przyznał, że to właśnie żona przekonała go do udziału w konkursie: - Wygranej się nie spodziewałem!

Drugie miejsce w tej kategorii zdobył Cezary Grzegórski, z Brzeźna, który zajmuje się przede wszystkim produkcją warzyw. I to jemu przypadł także tytuł Innowacyjny Rolnik. Zdaniem pana Cezarego innowacyjny nie jest ten, kto dużo zapłaci za innowacyjną maszynę, ale ten, który szuka innowacyjnych rozwiązań, dopasowanych do potrzeb gospodarstwa. A on takich rozwiązań szuka i robi to z dobrym skutkiem. Wspólnie z kuzynem skonstruował m.in. pielnik.

Trzecie miejsce zajęła Monika Przychodzka z Plebanki, która zajmuje się produkcją mleka, a jej pasją jest wytwarzanie serów. Otrzymała także redakcyjne wyróżnienie przyznawane przez dziennikarzy „Gazety Pomorskiej” m.in. za działalność pozarolniczą, społeczną.

W kat. gospodarstw powyżej 100 ha pierwsze miejsce zajęli Barbara i Aleksander Pilarscy z Retkowa, którzy prowadzą prężnie działające gospodarstwo ekologiczne. Drugie - Mateusz Stachowiak z Rzemieniewic, który zajmuje się m.in. produkcją wołowiny, trzecie - Mariusz Słomski ze Starego Dworu, który na 120 ha uprawia rzepak, pszenicę, buraki, kukurydzę i warzywa.
Wyróżnienie dziennikarzy otrzymało KGW Krzekotowo.

Ryszard Kamiński, dyr. Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - który od pierwszej edycji jest współorganizatorem tego wydarzenia - przypomniał, że gdy ponad dziewięć lat temu rozmawialiśmy o organizacji forum, nie przypuszczał jak bardzo ta impreza nabierze znaczenia w branży rolniczej.

A za nami już dziewiąta edycja, zatem za rok jubileuszowe forum. Do zobaczenia!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska