Problemem Sardynii jest malejąca liczba ludności wiejskiej, ponieważ młodzi mieszkańcy wyjeżdżają za granicę do pracy.
Aby zwalczyć ten exodus, rząd poświęcił 45 milionów euro na wsparcie procesu relokacji. Wystarczy to na pokrycie 3000 dotacji.
Jednak zanim chętny zacznie pakować walizki, powinien wiedzieć kilka rzeczy.
Jakie są zasady programu?
Po pierwsze, żeby otrzymać dofinansowanie, należy przenieść się do gminy liczącej mniej niż 3000 osób. Po drugie, otrzymane pieniądze należy przeznaczyć na zakup lub remont domu, przy czym dotacja nie może przekroczyć połowy całkowitego kosztu domu lub jego remontu – a rząd nie zawsze przekaże całą kwotę. Wreszcie po trzecie, beneficjenci muszą mieszkać w nowej nieruchomości na stałe. Na pobyt stały muszą się też zarejestrować na Sardynii w ciągu maksymalnie 18 miesięcy od przyjazdu.

Skąd taka oferta?
Społeczeństwo Włoch "się starzeje". Średnia wieku Włochów wynosi 45,7 lat – do 2050 roku ma wzrosnąć do 50,7.
Przewiduje się, że do 2070 r. całkowita populacja spadnie o prawie 20 procent, z 59,55 mln do 47,6 mln.
Problem dotyczy szczególnie obszarów wiejskich. Prezydent Sardynii Christian Solinas twierdzi, że program zachęci młodych ludzi do pozostania na wyspie lub przeniesienia się na nią.
- Dzięki temu rozwiązaniu Sardynia staje się dobrym miejscem dla tych, którzy się tu przeprowadzą lub zdecydują się założyć rodzinę. Stworzyliśmy warunki dla młodych ludzi, aby rozwijać gospodarczo najbardziej wrażliwe terytoria
- powiedział.
Dodatkową zachętą do przeprowadzki jest fakt, że Sardynia jest wyspą długowieczności. Ma jedno z najwyższych skupisk stulatków na świecie – około 33 na każde 100 000 mieszkańców. W tej chwili żyje tam ponad 500 osób w wieku powyżej 100 lat.
Źródło: euronews.com
lena
