Zabili dyrektora szpitala psychiatrycznego w Świeciu oraz...

  Zabili dyrektora szpitala psychiatrycznego w Świeciu oraz około 1350 pacjentów, także dzieci. Miasto upamiętni ten mord

  (aga)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Ekshumacja w Mniszku. Wśród ofiar był dr Józef Bednarz, dyrektor szpitala psychiatrycznego

  Ekshumacja w Mniszku. Wśród ofiar był dr Józef Bednarz, dyrektor szpitala psychiatrycznego ©arch. kujawsko-pomorskiego urzędu marszałkowskiego

  - Chciałbym uczcić śmierć chorych psychicznie, którzy leczyli się w Świeciu, a także ich lekarza, dyrektora szpitala dr Józefa Bednarza, który nie opuścił swoich pacjentów do końca. To słowa profesora Aleksandra Araszkiewicza, który jest kujawsko-pomorskim konsultantem do spraw psychiatrii.
  Ekshumacja w Mniszku. Wśród ofiar był dr Józef Bednarz, dyrektor szpitala psychiatrycznego

  Ekshumacja w Mniszku. Wśród ofiar był dr Józef Bednarz, dyrektor szpitala psychiatrycznego ©arch. kujawsko-pomorskiego urzędu marszałkowskiego

  - Gdy prezydent Bronisław Komorowski był marszałkiem Sejmu, zwróciłem się do niego z prośbą o objęcie patronatem uroczystości upamiętniających dramat pacjentów i dyrektora szpitala psychiatrycznego w Świeciu, którzy zostali zamordowani w 1939 roku w Mniszku. Chciałbym do tego wrócić - mówi profesor Araszkiewicz.

  Uroczystość miałaby się odbyć we wrześniu na terenie szpitala w Świeciu, 74 lata po "eutanazji" jego pacjentów - tak naziści określali zagładę osób chorych psychicznie.

  Ważnym elementem uroczystości byłoby przypomnienie bohaterskiej postawy dr Józefa Bednarza, który mógł uniknąć rozstrzelania, jednak zdecydował się podzielić los swoich pacjentów i wraz z nimi został zamordowany w lesie w Mniszku (dlatego nazywany jest "Pomorskim Korczakiem").

  Oblali egzamin z człowieczeństwa


  Pamiątkowa tablica na budynku głównym szpitala w Świeciu.
  (fot. Andrzej Bartniak)

  Jednak przetrwała pamięć o nim, o jego szlachetności i mądrości. To jemu zawdzięczamy powiedzenie, że "miarą człowieczeństwa jest stosunek do ludzi chorych psychicznie".

  Naziści w dobitny sposób pokazali swoją miarę człowieczeństwa. W październiku i listopadzie 1939 roku zabili około 1350 pacjentów świeckiego szpitala, także dzieci.

  Wszystkie źródła historyczne poświęcone ich zagładzie podają wstrząsający opis jednego ze świadków: "Niemcy prowadzili dzieci do dwóch autobusów. Zapowiedzieli im, że pojadą na wycieczkę. W lesie strzelali do rozbieganych między drzewami dzieci jak do zwierzyny, a potem ich martwe ciała rzucali do dołu".

  Egzekucje dorosłych widział kierownik jednego z oddziałów A. Zielonka. Zeznał, że oprawcy spychali chorych trójkami do wykopanych wcześniej dołów i mordowali ich strzałami z karabinów.

  Początkowo naziści zostawili w szpitalu chorych zdolnych do pracy, ostatecznie wywieźli wszystkich (we wrześniu 1939 roku w Świeciu przebywało ok. 1700 pacjentów i 9 lekarzy), a na terenie szpitala zorganizowali więzienie dla Polaków, a potem dom starców dla Niemców.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (14)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (14) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej