Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytki powiatu bydgoskiego. Jury konkursu wyłoniło laureatów [zdjęcia]

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Jury konkursu wybrało w piątek 14 sierpnia prace, które zostaną nagrodzone i wyróżnione. Przedstawiamy je na kolejnych zdjęciach
Jury konkursu wybrało w piątek 14 sierpnia prace, które zostaną nagrodzone i wyróżnione. Przedstawiamy je na kolejnych zdjęciach Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy
Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy stara się promować ciekawe miejsca w powiecie bydgoskim. Taką okazję daje organizowany od kilku lat konkurs fotograficzno - plastyczny pt. „Szlakami zabytków powiatu bydgoskiego”. Właśnie rozstrzygnięto kolejną jego edycję.

W tym roku na konkurs przesłano 56 prac. Przeważają fotografie, których jest 40. Cieszy, że wyzwanie podjęli mieszkańcy aż pięciu gmin powiatu bydgoskiego, a także Bydgoszczy. Bardzo zróżnicowany jest także w tym roku wiek autorów. Najstarsza uczestniczka Irena Kawecka z Gądecza ma 76 lat, najmłodsi uczestnicy: Martyna Lichocka z Solca Kujawskiego i Kacper Jagielski z Koronowa to 14-latkowie. Inspiracją dla twórców były już nie tylko zabytki gminy Koronowo, jak to było podczas pierwszych edycji konkursu. Doceniono także walory Ostromecka, Osielska, Dąbrowy Chełmińskiej, Wojnowa, Sicienka i innych miejscowości powiatu bydgoskiego.

Dwie prace ze względów formalnych zostały odrzucone. Nad pozostałymi pochyliło się w piątek 14 sierpnia konkursowe jury, któremu – jak od lat – przewodniczył Andrzej Kubiak, dyrektor wydziału promocji, kultury i sportu w bydgoskim starostwie. Każdy z siedmiorga jurorów typował swoich faworytów. Autorzy prac , które zyskały największe uznanie, zostali laureatami konkursu.

W kategorii: fotografia jury najwyżej oceniło zdjęcie Michała Florka z Nowej Wsi Wielkiej przedstawiające wnętrze kościoła w tej miejscowości w nocnej odsłonie. Drugą nagrodę jury przyznało Marii Mikołajczak z Solca Kujawskiego za zdjęcie pałacu myśliwskiego Skórzewskich w Brzozie-Mochyłku. Trzecia nagroda przypadła Kacprowi Jagielskiemu z Koronowa za zdjęcie mostu wykonane z ul. Tucholskiej w Koronowie. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Michał Ślęczek z Nekli za zdjęcie przedstawiające kościółek w Kozielcu.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

Z prac plastycznych wyróżniały się propozycje pań ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Gądeczu. Część z nich wykonano misternie z użyciem włóczki. Pierwszym miejscem nagrodzono twórczość pani Stefanii Szot, która uwieczniła zabytkowy kościół pw. św. Marii Magdaleny we Włókach. Z kolei miejsce trzecie zajęła praca innej uczestniczki ŚDS - Zofii Piwko, która zilustrowała właśnie Środowiskowy Dom Samopomocy w Gądeczu.

Miejsce drugie w tej kategorii jury przyznało Bożenie Sas z Nowej Wsi Wielkiej za ilustrację przedstawiającą dworek w Bożenkowie. I w tej kategorii jest wyróżnienie. Przyznano je Darii Jędrzejczak z Gądecza za pracę przedstawiającą kaplicę grobową Moszczeńskich w Żołędowie. Gratulujemy!

- Konkursowe prace zgodnie z regulaminem stają się własnością powiatu. Nie chcemy odkładać ich do archiwum. Myślimy o pokazaniu ich w przyszłości na wystawie, a może nawet o przygotowaniu publikacji – informuje Andrzej Kubiak, przewodniczący jury.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska