Zabytkom na ratunek. Sypnęli milionami głównie na kościoły

  Zabytkom na ratunek. Sypnęli milionami głównie na kościoły

  Monika Smól

  Gazeta Pomorska

  Radni sejmiku województwa podjęli decyzję o przyznaniu dotacji na prace ratunkowe w trzech zagrożonych kościołach - w tym Wniebowzięcia Najświętszej

  Radni sejmiku województwa podjęli decyzję o przyznaniu dotacji na prace ratunkowe w trzech zagrożonych kościołach - w tym Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wielkich Łunawach ©Monika Smól/archiwum

  W województwie kujawsko-pomorskim bardzo dużo inwestuje się w renowacje zabytków. Samorząd województwa kolejny raz przyznał środki na ten cel. Także - dla powiatów chełmińskiego i wąbrzeskiego.
  Radni sejmiku województwa podjęli decyzję o przyznaniu dotacji na prace ratunkowe w trzech zagrożonych kościołach - w tym Wniebowzięcia Najświętszej

  Radni sejmiku województwa podjęli decyzję o przyznaniu dotacji na prace ratunkowe w trzech zagrożonych kościołach - w tym Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wielkich Łunawach ©Monika Smól/archiwum

  W powiecie chełmińskim dofinansowanie otrzyma dziewięć przedsięwzięć. Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a’ Paulo w Chełmnie dostanie 70 tys. złotych na III etap konserwacji i restauracji ambony z kościoła przyklasztornego p.w. Świętych Janów z XVI w.

  Twierdza Chełmno też z dotacją  Do parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Lisewie trafi niemal 140 tys.
  złotych na remont więźby dachowej w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Zastrzyk 140 tys. złotych dostanie proboszcz chełmińskiej fary na zlecenie VI etapu konserwacji i restauracji ołtarza głównego.

  Kolejne 140 tys. złotych trafi tu na drugi etap prac konserwatorskich stalli z kościoła p.w. św. Piotra i Pawła w Chełmnie. Na drugi etap remontu dachu głównego kościoła św. Katarzyny w Wielkim Czystem przyznano 60 tys. złotych. A 100 tys. złotych przekazane zostanie parafii p.w. św. Bartłomieja w Unisławiu na remont dachu i wymianę ceramicznego pokrycia na kościele.

  Na siódmy etap prac konserwatorskich barokowych ołtarzy bocznych i feretronu z kościoła p.w. św. Barbary w Starogrodzie przyznano 40 tys. złotych. Zaś parafia p.w. św. Michała Archanioła w Grzybnie zasilona zostanie 20 tys. złotych. Przeznaczyć je planuje na prace konserwatorskie przy chórze muzycznym.

  Wykonanie izolacji zabezpieczającej przed przedostawaniem się wód opadowych przez dachy (zielony dach) budynków do pomieszczeń Fortu II Twierdzy Chełmno w Dorposzu Szlacheckim - na pierwszy etap prac po stronie wschodniej - otrzyma Fundacja twierdza Chełmno.

  Policjanci z Chełmna przejęli ponad 4 kg narkotyków! - [zdjęcia]

  Radni sejmiku zdecydowali o przyznaniu specjalnej dotacji na realizację prac interwencyjnych w trzech kościołach. To specjalny tryb umożliwiający udzielenie dotacji poza standardowym naborem wniosków na prace ratunkowe zagrożonych zabytków. W tej trójce znalazł się kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wielkich Łunawach.

  - Tysiąc złotych dotacji umożliwi parafii wystąpienie w roli partnera w marszałkowskim unijnym projekcie wspierania prac w zabytkach - podkreśla Beata Krzemińska. - Wsparcie trafi na prace interwencyjne zapobiegające zawaleniu wieży kościoła.

  Zadbają o renowacje świętyń  W powiecie wąbrzeskim dofinansowano 14 zadań. Parafia p.w. św. Jana Chrzciciela w Nowej Wsi Królewskiej dostanie 50 tys. złotych na drugi etap interwencyjnej konserwacji elewacji wieży gotyckiej świątyni. 70 tys. złotych otrzyma parafia p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Zieleniu - na naprawę więźby dachowej z deskowaniem i papo-waniem nad prezbiterium. Na remontu dachu kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ryńsku przekazane zostanie 110 tys. złotych. A 120 tys. złotych - dla parafii p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Dębowej Łące na piąty etap remontu.

  Konserwacja elewacji zachodniej z przyporami kościoła p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Osieczku zyska 50 tys. złotych. Po tyle samo zabezpieczono na konserwację przy ołtarzu p.w. św. Marii Magdaleny w Orzechowie i zachowanie zabytkowej substancji kościoła p.w. św. Małgorzaty w Płużnic.

  Ponad 70 tys. złotych, na konserwację elewacji trafi do parafii p.w. św. Michała Archanioła w Błędowie. Wykonana zostanie elewacja południowa.

  40 tys. złotych przekazano na drugi etap prac konserwatorskich przy elewacji wieży kościoła p.w. św. Jerzego Męczennika w Niedźwiedziu.

  Konserwacja ołtarza głównego z kościoła p.w. św. Jakuba Apostoła w Wielkich Radowiskach dofinansowana zostanie 110 tys. złotych, a remont dachu - części prezbiterium, kościoła parafialnego p.w. śś. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Wąbrzeźnie - 70 tys. złotych.

  Na czwarty etap prac konserwatorskich przy ołtarzu głównym z kościoła w Kurkocinie wsparte zostaną 10 tys. złotych, a 15 tys. złotych - prace konserwatorskie przy XIX-wiecznej ambonie z kościoła p.w. św. Małgorzaty w Łobdowie. Zostanie tam wykonany etap drugi robót - baldachim i zaplecek.

  Niespełna 43 tys. złotych zabezpieczono na pierwszy etap remontu kościoła parafialnego p.w. Trójcy Świętej w Książkach.
  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018