Według młodych grudziądzkich pianistów fenomen Fryderyka Chopina polega między innymi na jego perfekcjonizmie.
- Pracując nad utworami przywiązywał uwagę do każdego szczegółu - mówi Sebastian. - Przez tę drobiazgowość stał się wielkim wyzwaniem dla wirtuozów. Gram go już od kilkunastu lat i wciąż odnajduję coś nowego, świeżego, intrygującego.
- Jeśli jego twórczość jest żywa przez dwieście lat, to musi być coś w niej interesującego, co przyciąga młodych pianistów - wtóruje bratu Arek. - To "coś" to przede wszystkim polskość, perfekcja dźwięku i ponadczasowa tematyka utworów.
To trzeba usłyszeć na żywo
Jak to więc jest, że na te wszystkie zalety muzyki Chopina głuchymi pozostaje tak wiele osób? A wśród rówieśników braci Godzińskich klasycy mają naprawdę niewielu fanów?
- Wśród młodzieży panuje przekonanie, że klasyka jest mało atrakcyjna - przyznaje Arek. - To stereotyp! Taką tezę stawiają zwykle osoby, które nigdy nie były na prawdziwym koncercie pianistycznym. Nie można skreślać z góry czegoś, czego się nigdy nie słyszało.
Aby zrozumieć przekaz muzyki "poważnej" jej odpowiednio wysłuchać.
- Trudno ocenić wartość Chopina słuchając jego utworów z płyty czy radia. To nie ta jakość, nie ten dźwięk, nie to brzmienie - podkreśla Sebastian. - Zachęcam do wybrania się na koncert do prawdziwej filharmonii.
Obaj pianiści zgodnie przekonują, że Chopin jest po prostu fajny. Bardzo cenią także twórczość Bacha, Beethovena i Rachmaninowa. Marzą o udziale w prestiżowym konkursie chopinowskim, który w Polsce odbywa się co pięć lat. Mają zamiar wystartować w nim w 2015 roku.
Minikoncerty na zachętę
Aby muzykę Fryderyka Chopina pokazać nastolatkom, dziś z okazji 200 rocznicy urodzin kompozytora w szkołach, ośrodkach kultury i innych miejscach w całym województwie odbędzie się 200 minikoncertów. Bracia Godzińscy wystąpią podczas niektórych z nich. Muzyka Fryderyka Chopina zabrzmi m.in. o 12 w muzeum i klubie Akcent.