Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Zachować bezpieczny dystans przy tysiącu uczniów? To nierealne!"

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
W przepełnionych szkołach o zachowanie dystansu będzie bardzo trudno
W przepełnionych szkołach o zachowanie dystansu będzie bardzo trudno Dariusz Bloch
- Jak mamy zorganizować pracę, skoro nie mamy konkretnych wytycznych? - pytają dyrektorzy szkół. Nie ukrywają, że boją się o bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli w dobie epidemii koronawirusa.

- Mamy ponad 1400 uczniów i ponad 200 nauczycieli - mówi Renata Karwowska, wicedyrektor SP w Białych Błotach. - Pracujemy w trzech budynkach, ale mimo to przy tak dużej liczbie osób nie będzie łatwo zorganizować pracę od września.

Sprawdź koniecznie

Na zmianę ze zdalnym

Podobne obawy ma większość dyrektorów w regionie. Co prawda, w środę minister edukacji Dariusz Piontkowski ogłosił, że 1 września dzieci wracają do szkół, ale ta deklaracja nie uspokoiła ani szefów placówek ani też nauczycieli czy rodziców.

MEN opublikowało wytyczne, z których wynika, że obowiązywać będą ogólne zasady higieny (maseczki nie będą obowiązkowe). Dyrektor ma w miarę możliwości tak zorganizować pracę placówki, aby umożliwić zachowanie dystansu i zapobiec gromadzeniu się uczniów.

- Do naszej szkoły uczęszcza prawie 800 uczniów, mamy też 100 nauczycieli. Ciężko przerzedzić taki skład - zauważa Ewa Juszczyk, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Lipnie. - Można pomyśleć nad nauczaniem hybrydowym. Przedmioty ścisłe odbywałyby się na miejscu. Zdalnie można nauczać przedmiotów opisowych. Wyjściem jest też praca zmianowa albo ulokowanie klas w jednej sali, tak aby uczniowie nie przemieszczali się po szkole.

- W szkole mamy prawie 1000 uczniów, dlatego zastanawiam się nad nauczaniem hybrydowym - mówi też Magdalena Popielewska, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy. - Uczniowie chodziliby do szkoły na zmianę. Przez 2 tygodnie mieliby zajęcia stacjonarne, przez kolejne 2 - zdalne. Musielibyśmy jednak zakupić kamery do sal, aby nauczyciele mogli w jednym momencie prowadzić zdalnie lekcje, a za chwilę kolejne w formie tradycyjnej. Na przemieszczanie się z domu do szkoły nie byłoby czasu. Bardzo obawiam się o bezpieczeństwo nauczycieli, którzy teraz pilnują się, żeby nie zarazić się koronawirusem, a od września wrócą do szkoły.

Rypiński ogólniak planuje zakup przyłbic dla nauczycieli. – Musimy myśleć o bezpieczeństwie, także nauczycieli 50+, których u nas nie brakuje - mówi Sławomir Pawłowski, dyrektor LO w Rypinie. - Trudno powiedzieć, co będzie pod koniec sierpnia. Tak czy inaczej, musimy być przygotowani na przyjęcie uczniów.

- Nie podejmujemy na razie żadnych decyzji, czekamy na rozporządzenie MEN. Spodziewamy się go po 15 sierpnia - podkreśla Piotr Kowalski, dyrektor SP im. 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich w Grupie (pow. świecki). - Poza tym na pewno weźmiemy pod uwagę sytuację epidemiologiczną w powiecie.

- Na pewno nic nie zadzieje się bez wiedzy rodziców, jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego planujemy konsultacje z radą rodziców i oczywiście sanepidem - podkreśla Janusz Went, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Rypinie.
- Przygotowujemy się zarówno na powrót do szkoły, jak i na kontynuację zdalnego nauczania. - mówi Sabina Topij-Brylińska, dyrektor SP w Zieleniu w gminie Ryńsk. Dodaje, że w tak niewielkiej szkole zachowanie wszystkich wymogów będzie prostsze niż w większych szkołach. - Niektóre grupy są już takie, że bez problemu dostosujemy się do norm.

Plan na 1 września

Związkowcy sceptycznie podchodzą do zapewnień MEN, że powrót do szkół będzie bezpieczny.

- Przy 300 zachorowaniach dziennie zamknęliśmy szkoły w całej Polsce, przy 700 otwieramy. Gdzie tu sens, gdzie logika? - pyta retorycznie Sławomir Wittkowicz, szef Wolnego Związku Zawodowego „Solidarność-Oświata”. - Wytyczne MEN nie rozwiązują najważniejszych problemów takich, jak choćby dystans społeczny. Jego zachowanie w szkole, przy dużej liczbie dzieci, jest nierealne. Nie została też uregulowana kwestia zmniejszenia liczebności klas, co przekłada się na zwiększenie liczby oddziałów, a co za tym idzie godzin lekcyjnych i większe wydatki. Dyrektor nie może o tym decydować. Powinna być to droga ustawowa.

- Zauważmy, że korona­wirus rozwija się głównie w skupiskach ludzi przebywających ze sobą długo, na przykład w zakładach pracy. A takim skupiskiem jest szkoła. – mówi Mirosława Kaczyńska, wiceprezes Kujawsko-Pomorskiego Okręgu ZNP. - Wytyczne podane przez MEN są bardzo ogólnikowe i nie uwzględniają specyfiki pracy szkoły. To plan na 1 września, ale nie na październik, gdy wuef nie może odbywać się na dworze, a na przerwach uczniowie tłoczą się na korytarzach. Szkoda, że ministerstwu nie wystarczyło odwagi, aby porozmawiać z nauczycielami i wspólnie wypracować konkretne rozwiązania.

W ciągu 1-2 tygodni w Polsce ma zostać przywrócona część obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa - wynika z informacji portalu GazetaWroclawska.pl. W ministerstwie zdrowia trwają właśnie zaawansowane prace nad nowymi wytycznymi. To odpowiedź na rekordową liczbę zakażeń koronawirusem, z jaką mamy do czynienia w Polsce już od ponad tygodnia. We wtorek pobity został kolejny rekord nowych zakażeń. Jakie obostrzenia zostaną przywrócone? Do jakich ograniczeń będziemy musieli na nowo się przyzwyczajać? Zobacz na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

Rząd przywróci obostrzenia. Jakie zasady będą obowiązywały?

Współpraca: Joanna Chrzanowska, Agata Kozicka, Karina Knorps-Tuszyńska, Tomasz Błaszkiewicz

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska