Zobacz wideo: Przebudowa zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy.

W kasie Opery Nova w poniedziałkowy poranek 14 listopada uruchomione zostały oba stanowiska, by sprzedaż szła sprawnie.
- Chętnych na zakup biletów nie brakuje - mówi Ewa Chałat, specjalista ds. reklamy w Dziale Promocji i Obsługi Widzów Opery Nova w Bydgoszczy. - Jedna z pań przyznała nawet, że ustawiła się w kolejce o godz. 1 w nocy i wymieniała się z koleżanką w kolejce, by zdobyć bilety na te koncerty.
Zainteresowanych biletami było bardzo wielu. Zobaczcie zdjęcia:
Bilety w cenie od 190 do 290 zł (w zależności od dnia i strefy miejsc) można kupić nie tylko w kasie Opery Nova, ale też przez internet.
- Chcę uspokoić wszystkich, którzy w poniedziałek (14 listopada) nie kupili biletów. Część osób robiła rezerwacje na kilka koncertów, dlatego do 21 listopada wszystkie rezerwacje muszą być wykupione. Jeśli nie, to bilety wrócą do sprzedaży - mówi Ewa Chałat. - Ponadto na każdy z koncertów będziemy też sprzedawać wejściówki na miejsca stojące, na tyle na ile przepisy pozwalają.
Sześć wspaniałych koncertów. Nie zabraknie niespodzianek
W tym roku w sumie odbędzie się 6 koncertów - od 29 grudnia br. do 1 stycznia 2023 r.
- Koncert 29 grudnia (czwartek) zaplanowaliśmy na godz. 19. Z kolei 30 i 31 grudnia odbędą się po dwa koncerty, jeden o godz. 16 i drugi o godz. 20. W sam Nowy Rok (1 stycznia) koncert rozpocznie się o godz. 17 - informuje Ewa Chałat.
Na razie organizatorzy nie zdradzają, co znajdzie się w programie. To ma być niespodzianka, ale od lat wiadomo, że te koncerty to prawdziwa uczta kulturalna. Są zawsze są na wysokim poziomie artystycznym i to przyciąga liczną publiczność.
- Niekwestionowany sukces poprzednich koncertów zawiesił wysoko poprzeczkę przed ich twórcami, ale mogę zapewnić, że tegoroczne widowisko będzie dynamiczne, wartkie i z poczuciem humoru - mówi Ewa Chalat. - Nasze koncerty „raczkowały” od 2003 roku. Z roku na rok wykorzystywaliśmy coraz śmielej nowinki techniczne, projekcje komputerowe. Po wyposażeniu Opery Nova w sprzęt sceniczny najnowszej generacji nasze koncerty jaśnieją pełnym blaskiem. Od 2009 r. reżyseruje je Sebastian Gonciarz. W koncertach bierze udział kilkanaścioro solistów (w tym zwykle 1-2 osoby gościnnie), chór, balet i orkiestra Opery Nova. W przeszłości konferansjerami koncertów byli, m.in., Andrzej Poniedzielski, Piotr Bałtroczyk, Artur Andrus i Cezary Pazura. Podczas najbliższej edycji szykujemy niespodziankę!
Aktualnie trwają próby baletu: dźwięki muzyki oraz odgłosy dobiegające z sali baletowej każą się domyślać, że choreografka zamierza stworzyć widowisko rodem z Brodwayu. Dodajmy, że po raz pierwszy choreografię tego widowiska przygotowuje Paulina Andrzejewska. Jako tancerka brała udział np. w musicalach Teatru Muzycznego Roma: „Grease”, „Koty”, „Taniec Wampirów”, „Najlepsze z Romy”. Jej realizacjami są choreografie do musicali „Upiór w Operze”, „Les Misérables”, „Aladyn Jr.” na scenie tego teatru oraz do "Upiora w Operze" w Operze Podlaskiej w Białymstoku. Jest autorką choreografii do spektakli wystawianych w polskich teatrach dramatycznych, także w Wilnie i Sankt Petersburgu.
Kierownictwo muzyczne nad Koncertami Sylwestrowo-Noworocznymi sprawuje dyrektor Opery Nova Maciej Figas, a scenografię tworzy Mariusz Napierała.
W Bydgoszczy miejskiego sylwestra 2022 nie będzie
Tymczasem niektóre polskie miasta, z uwagi na oszczędności, rezygnują z organizacji plenerowych zabaw sylwestrowych. Już wiadomo, że 31 grudnia nie będzie np. sylwestra miejskiego w Toruniu, Wrocławiu i Warszawie. Zapytaliśmy bydgoski ratusz, czy rozważa organizację tej imprezy na Starym Rynku. W odpowiedzi usłyszeliśmy:
- Miejskiego sylwestra nie planujemy - poinformowała nas Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.
To już trzeci rok z rzędu, gdy w Bydgoszczy nie będzie miejskiej zabawy sylwestrowej. W 2020 r. nie zorganizowano jej ze względu na pandemię. Podobnie było też w 2021 r. Ostatni sylwester miejski miał miejsce w Bydgoszczy w 2019 roku. Na płycie Starego Rynku śpiewał wtedy, m.in., zespół Pectus.