Jubileuszowy Rok w Ciechocinku jest bogaty w okrągłe rocznice. Sama miejscowość świętuje stulecie nadania praw miejskich. Tymczasem jej przyjaciele skrzyknęli się w społeczną organizację 10 lat wcześniej, by promować i wspierać osadę z istniejącym tu uzdrowiskiem, wówczas już siedemdziesięcioletnim.
Obecnie Towarzystwo Przyjaciół Ciechocinka jest inicjatorem i organizatorem ciekawych imprez otwartych dla szerszej publiczności. Sztandarową jest doroczne, organizowane od 9 lat „Święto Soli - Łączy nas Wisła”. W minioną sobotę na terenie przy Warzelni Soli można było obejrzeć wiele stanowisk dawnego rzemiosła, zwiedzić bezpłatnie z przewodnikiem warzelnię, posłuchać muzyki, skorzystać z kącika gastronomicznego, ale też zaopatrzyć się w sól warzoną metodą niezmienioną od 200 lat oraz inne artykuły na jej bazie, oferowane przez Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek S.A.
Natomiast najbliższy weekend przebiegnie w TPC pod znakiem świętowania. Choć samo Towarzystwo jest także jubilatem, w najbliższą sobotę (11 czerwca) poświęci cały dzień na konferencję naukową o najstarszym ciechocińskim jubilacie, czyli liczącym 180 lat uzdrowisku.
- Organizujemy tę konferencję wspólnie z urzędem miasta, Kujawską Szkoła Wyższą w Ciechocinku i 22 Wojskowym szpitalem Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym - tłumaczy Marian Gawinecki, prezes TPC. - Mowa będzie o Ciechocinku jako perle polskich uzdrowisk i jego znaczeniu we współczesnym lecznictwie uzdrowisko-wo-rehabilitacyjnym.
Wykłady, prezentacje i dyskusje panelowe zaplanowano w hotelu Austeria od godz. 8. 30. Wieczorem ( godz. 20) ma być koncert plenerowy.
Na właściwe świętowanie 110 urodzin Towarzystwa Przyjaciół Ciechocinka wybrano niedzielne popołudnie, 12 bm. Jubileuszowa feta przybierze postać akademii, która rozpocznie się o godz. 17 w Teatrze Letnim.
- Będzie to okazja, by przypomnieć historię naszego towarzystwa. To także dobry mo-ment, by uhonorować uzdrowiskowych lekarzy, pielęgniarki, fizjoterapeutów. Głównie tych najstarszych - zdradza Marian Gawinecki. - Będą statuetki, medale, odznaczenia, dyplomy.
W części artystycznej zaprezentuje się młode pokolenie ciechocinian, członkowie grup artystycznych Miejskiego Centrum Kultury. Wystąpią nagradzani na wielu konkursach ogólnopolskich tancerze z grupy „Creep Team” pod kierunkiem Kamili Marczak-Lipowskiej oraz świetni soliści z pracowni muzyczno-wokalnej Sławka Małeckiego.