Kup Gazetę Pomorską przez sms
Kup Gazetę Pomorską przez sms
Kup Gazetę Pomorską przez SMS - kliknij
Polski Tydzień Promocji Karmienia Piersią organizowany jest pomiędzy Dniem Matki 26 maja a Dniem Dziecka 1 czerwca. Światowe Tygodnie Promocji Karmienia Piersią (World Breastfeeding Week) organizowane są na świecie od roku 1990, a w Polsce od roku 1993.
Dzięki karmieniu piersią niemowlęta są zdrowsze i lepiej się rozwijają - twierdzą specjaliści.
- Kobiece mleko jest wyjątkowym pokarmem, idealnie dopasowanym do potrzeb niemowlęcia. - mówi psycholog mgr Halina Gorzelak, konsultant laktacyjny w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im dr. J. Biziela w Bydgoszczy (wszystkie cytaty za www.cm.umk.pl). - Nie tylko odżywia dziecko ale również je chroni, poprzez zawarte w nim przeciwciała. Nieodłącznym aspektem karmienia piersią jest bezpośredni i częsty kontakt matki z dzieckiem co sprzyja powstawaniu unikalnej, pozytywnej więzi między nimi.
Nie ma znaczenia, czy matka odżywia się doskonale, czy nie je do syta. W każdym przypadku wytwarza właściwy dla dziecka pokarm.
- Mleko matki ma stałą zawartość białka, laktozy. Całkowita zawartość tłuszczu w niewielkim stopniu zależy od sposobu odżywiania - komentuje konsultant - Muszą być naprawdę ważne powody, aby kobieta nie mogła karmić. Czasem jest to ciężka choroba, pewne leki, które nie mogą być stosowane w czasie karmienia piersią. Ale to są rzadkie przypadki.
Bank Mleka
-Bywa jednak tak, że dziecko nie może być karmione pokarmem własnej matki. To rzadkie przypadki, ale się zdarzają. Wówczas, zamiast wprowadzenia sztucznej mieszanki, można skorzystać z banku mleka. Niestety, jeszcze nie w Polsce. Pierwszy Bank Mleka powstał na początku XX wieku we Wiedniu. Drugi, w 1910 r. we Lwowie, czyli na terenie ówczesnej Polski. Idea polega na tym, że rekrutuje się dawczynie mleka wśród zdrowych matek karmiących własne dzieci, odbiera od nich pokarm, a następnie, po przeprowadzeniu serii kontrolnych badań i pasteryzacji, przekazuje go potrzebującemu dziecku.
Są plany, aby w Polsce również funkcjonowała taka placówka. Ma powstać w Warszawie, ale ze względu na to, że takie mleko może być długo przechowywane, będzie służyła dzieciom w całej Polsce. W Wielkiej Brytanii, Brazylii, Bułgarii, Chinach, na Słowacji, w Finlandii, Francji, Niemczech, Grecji, Japonii, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Włoszech, powstają banki mleka, które z powodzeniem funkcjonują w porozumieniu ze szpitalnymi oddziałami pediatrycznymi i neonatologicznymi.