Zanim zaczniemy nakładać farbę lub emulsję, musimy umyć kaloryfer i usunąć z niego tłuszcz (ten pojawia się nie tylko na grzejnikach w kuchni). Jeśli pokryła go rdza, trzeba ją delikatnie zdrapać szpachelką.
Jakie farby nadają się do malowania żeberek?
W sprzedaży są np. specjalne emalie do ochronnego i dekoracyjnego malowania żeliwnych i stalowych grzejników centralnego ogrzewania. Mają podwyższoną odporność na wysoką temperaturę i dobrze trzymają się powierzchni. Przed nałożeniem farby trzeba dokładnie ją wymieszać, a gdy jest za gęsta, to także rozcieńczyć.
Jakim pędzlem malować?
Najlepszy to taki z naturalnego i twardego włosia. Nowy pędzel trzeba umyć w wodzie z mydłem i dokładnie wysuszyć, aby pozbyć się luźnych włosków. Do miejsc trudno dostępnych przyda się nam specjalny pędzel kątowy z naturalnego włosia, przeznaczony do malowania żeberek. Niektórzy grzejniki żeliwne albo z żeberkami malują również wałkiem. Zamiast wałka można też używać wygiętego pędzla.
Farbę nakładamy w dwóch kierunkach, mocno dociskając pędzel do powierzchni, żeby nie było zacieków. Drugą warstwę farby nakładamy po dwóch-trzech godzinach.