https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Na rynku dostępne są już produkty określane jako zimowe. Dzięki nim można przedłużyć sezon

Zima to trudny czas dla budowlańców, ale niekoniecznie trzeba wtedy przerywać prace
Zima to trudny czas dla budowlańców, ale niekoniecznie trzeba wtedy przerywać prace Fot. Shutterstock
O tej porze roku trwa wyścig budowlanych ekip z czasem. Trzeba się spieszyć i dobrze przygotować do robót.

- Branża budowlana, w odróżnieniu od drogowców, jest na zimę coraz lepiej przygotowana - twierdzi Sebastian Czernik, doradca techniczny Grupy Atlas. - Rośnie świadomość, że prac budowlanych na zewnątrz budynku nie powinno się prowadzić przy temperaturach niższych niż plus 5 stopni C. Oczywiście, prace przy niższych temperaturach są możliwe, ale pod ściśle określonymi warunkami. Generalnie chodzi o to, żeby materiał prawidłowo związał, a co za tym idzie, osiągnął właściwe parametry wytrzymałościowe i użytkowe.

Jak dodaje Sebastian Czernik, przy niesprzyjającej aurze można stosować w tym celu specjalne domieszki w postaci płynów lub proszków, modyfikując materiały budowlane na placu budowy, bezpośrednio przed ich użyciem.

Przyspieszają wiązanie

Domieszki - najczęściej mieszaniny kilku odpowiednio zestawionych składników chemicznych - przyspieszają proces wiązania, zmniejszają potrzebną ilość wody (tzw. zarobowej), ewentualnie obniżają temperaturę zamarzania, zwiększając wydzielanie ciepła powstającego podczas hydratyzacji (nasączania wodą).

Preparatem, który przyspiesza wiązanie tynków i farb elewacyjnych jest np. Atlas Eskimo, bezbarwna ciecz o zapachu eteru, dodawana do materiału bezpośrednio przed użyciem. Dzięki temu materiał uzyskuje odporność na nagłe ochłodzenie lub opady deszczu. Umożliwia to tynkowanie i malowanie przy temperaturze bliskiej zeru. Są również domieszki, umożliwiające w podobnych warunkach murowanie i tynkowanie.

Produkty zimowe

Na rynku dostępne są już produkty określane jako zimowe. Nie jest to zabieg marketingowy, a zamysł technologiczny, którego celem jest umożliwienie wykonywania prac budowlanych w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Dotyczy to wielu produktów, takich jak gotowe zaprawy murarskie, kleje do systemów ociepleń czy montażowe pianki poliuretanowe.

Materiałem sprawdzającym się w obniżonych temperaturach jest zaprawa klejąca Atlas Stopter K-20. Mocowanie przy jej pomocy płyt styropianowych i wykonywanie warstwy zbrojonej jest możliwe przy temperaturze zewnętrznej nie mniejszej niż 0 st. C w trakcie prowadzenia prac i nie mniejszej niż - 5 stopni po 8 godzinach od ich zakończenia. Specjalne jednoskładnikowe pianki poliuretanowe znoszą temperatury nawet do - 10.

Oby do wiosny

Z jakimi pracami budowlanymi warto wstrzymać się do wiosny?

- Na pewno z pracami ziemnymi - kontynuuje Sebastian Czernik. - Jeżeli ławy fundamentowe zostały już zabetonowane, trzeba przykryć je materiałem izolacyjnym, matami słomianymi lub arkuszami styropianu, które zabezpieczą grunt przed przemarzaniem.

Niestety, w przypadku wystąpienia długotrwałych i silnych mrozów, takie zabezpieczenia mogą okazać się niewystarczające. Dobrym momentem do przerwania prac budowlanych jest stan surowy obiektu. Ściany zdążą wyschnąć i ustabilizować się, dzięki czemu uniknie się powszechnego na tym etapie budowy pękania tynków.
Oprac. (M)

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska