Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie dziecko, a z nim... pokój

(pio)
Pokój małego dziecka znacznie się różni od tego, w którym przebywa nastolatek
Pokój małego dziecka znacznie się różni od tego, w którym przebywa nastolatek sxc
Z wiekiem dziecka zmieniają się też jego potrzeby i zainteresowania. A z nimi - wygląd pokoju. Zadbajmy o to, aby w swoich czterech ścianach córka czy syn czuli się jak najlepiej.

Im mniejsze dziecko, tym mniej ma wymagań. W pokoju niemowlaka musi się znaleźć przede wszystkim bezpieczne łóżeczko i oddzielne miejsce np. na przewijak z blatem, wanienkę czy kącik zabaw. Nie zapomnijmy też o szafie albo komodzie na ciuszki maluszka.

Pokój przedszkolaka
Im więcej latek ma dziecko, tym więcej gromadzi się w jego pokoju zabawek, maskotek, klocków, gier itp... Zaaranżujmy mu więc miejsce na swobodne układanie klocków czy puzzli, rysowanie, malowanie, jak i na zabawy ruchowe - podskoki, turlanie się po dywanie czy inne wybryki. Załatwmy mu stolik z wygodnym krzesłem z oparciem (takie jest bezpieczniejsze) i wolny kawałek podłogi. Niech w jego "królestwie" będzie też sporo szufladek, pudełek albo schowków na dziecięce skarby.

Pokój ucznia
Pójście do szkoły to w życiu dziecka rewolucja. Także w jego pokoju. Stolik i małe krzesełko służące jeszcze chwilę temu do zabawy, rysowania czy układania puzzli, teraz ustąpi miejsca biurku z prawdziwego zdarzenia. Uczeń nie może odrabiać lekcji przy za niskiej ławie albo zbyt wysokim stole. W małych pokojach nie trzeba wstawiać dużego, solidnego biurka, jego funkcje mogą za to pełnić blaty, wyjmowane... z szafy (tzw. dwufunkcyjne), które rozkłada się na czas korzystania z nich. Nie zapomnijmy o dobrym oświetleniu (lampka musi stać z lewej strony,gdy dziecko jest praworęczne, tak, aby uczeń nie zaciemniał sobie ręką) i wyprofilowanym krześle (najlepiej takim z oparciem po bokach i regulowaną wysokością i kątem nachylenia oparcia pleców). Niech na biurku znajdzie się komputer. W pokoju ucznia obowiązkowe są też półki i szafki na książki i zeszyty oraz inne przybory szkolne. Nie pozbywajmy się wszystkich zabawek. W końcu: uczeń to też dziecko. Ograniczmy mu jednak kącik zabaw, a stopniowo, z roku na rok szkolny, "rozbudowujmy" kącik uczniowski.

Pokój nastolatka
Nastolatkowie właściwie na każdym kroku manifestują swoją niezależność. Również w kwestii wystroju swojego pokoju, który w wieku dorastania traktują często jak swoją twierdzę, azyl. Pozwólmy im więc powiesić na ścianie plakaty ulubionych zespołów, ozdobić drzwi wedle ich uznania. Jeśli chcą, niech pozbędą się dywanu, za to na kanapie pozwólmy im trzymać wielkie poduchy albo przy tapczanie postawić pufy.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska