Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żaden chuligan już nie podskoczy bydgoskim seniorom

dj
Jarosław Pruss
Podczas specjalnych spotkań, uczą się oni podstawowych technik samoobrony.

Policjanci i strażnicy miejscy z Bydgoszczy uczą seniorów samoobrony. Każde takie spotkanie zaczyna się od porcji niezbędnej teorii, a kończy na praktyce, kiedy to uczestnicy uczą się, jak zastosować podstawowe chwyty obronne. Wczoraj jedno z takich spotkań odbyło się w Rejonowym Ośrodku Pomocy Społecznej w Fordonie.

Zajęcia prowadzone są w ramach programu "Aktywnie w trosce o III wiek". Jest on adresowany do osób starszych korzystających z placówek Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz spotykających się w siedzibach Rad Osiedli, parafiach, czy "Klubach Seniora".

- Naszym celem jest uświadomienie starszym ludziom, że mimo wieku i zapewne nie tej sprawności fizycznej, co kiedyś, kiedy byli młodzieńcami, nie są wcale tacy bezbronni i w wielu przypadkach sami potrafią się obronić. Naprawdę są w stanie obezwładnić napastnika. Muszą tylko w to uwierzyć. Najgorzej jest się bać - twierdzi Monika Hermann z sekcji prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, która prowadzi spotkania.

Jak to zrobić? - Pomocne mogą być już przedmioty codziennego użytku, które akurat mamy pod ręką - jakieś klucze, parasol, laska, a nawet siatka z zakupami - przekonuje Hermann. Trzeba też wiedzieć, gdzie uderzyć. Najwrażliwsze są okolice twarzy. Dobrze jest więc celować w nos lub żuchwę. Poskutkuje także cios w przeponę lub łydkę, a w przypadku mężczyzn oczywiście w krocze - dodaje.

Policjanci i strażnicy zachęcają jednak przede wszystkim do profilaktyki. Tłumaczą, że najlepszych sposobem na bezpieczne spacerowanie jest unikanie odludnych miejsc. - Naprawdę nie warto chodzić na skróty. Wybierajmy uczęszczane i dobrze oświetlone uliczki. Warto też zwracać uwagę, czy ktoś nam się nie przygląda podejrzanie lub nie idzie za nami - szczególnie , kiedy korzystamy z bankomatu - przypomina Hermann.

Funkcjonariusze upominają także, żeby swoim zachowaniem nie kusić złodzieja. - Najczęściej popełnianą przez nas gafa jest noszenie portfela w reklamówce podczas zakupów, a przecież tak łatwo wyrwać z ręki taką siatkę. Drugą, którą robimy mimochodem, jest sprawdzanie czy np. w kieszeni, w której ukryliśmy pieniądze, nadal one są. Nasze niepewne ruchy i ciągle sprawdzanie jest już wystarczającym sygnałem dla złodzieja - wyjaśnia.

Grupy zainteresowane wzięciem udziału w lekcji samoobrony, mogą zgłaszać się bezpośrednio w Komendzie Miejskiej Policji (ul. Wojska Polskiego 4F) lub telefonicznie pod numerem - 52 588 12 58.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska