Spotkanie odbyło się w środę 16 października. Prelekcję wygłosiła dr Aneta Baranowska, pracownik naukowy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Poruszyła m.in. takie kwestie jak zajęcie Niemców do Włocławka, położenie ludności żydowskiej w okupowanym Włocławku, centralne plany hitlerowskie wobec ludności żydowskiej na podbitych terenach oraz realizacja tych działań na przykładzie Włocławka.
Nie zabrakło także dyskusji. Jak informują organizatorzy, niektórzy z uczestników spotkania podzielili się swoimi wspomnieniami i historiami dotyczącymi losów Żydów z naszego miasta, które do dziś pielęgnowane są w domach rodzinnych włocławian.
- Każde takie spotkanie pokazuje, jak wiele cennych wspomnień i relacji, choć nie tylko, wciąż pielęgnowanych jest w domach rodzinnych włocławian - mówi Dominik Cieślikiewicz, prezes Fundacji Ładowarka, organizator spotkania. - Jesteśmy dumni, iż dzięki takim spotkaniom, jak to środowe, możemy przywoływać pamięć o wydarzeniach i postaciach, które odcisnęły piętno na historii Włocławka.
Na tym jednak nie koniec ciekawych wydarzeń. 23 października o godz. 16:30 zaplanowano spotkanie "Śladami archiwum Glicensteinów", podczas którego omówione zostaną fotografie zaprezentowane podczas pokazu 24 września br. Pomysłodawca spotkania - włocławski historyk i popularyzator historii miasta, Łukasz Daniewski - omówi fotografie z archiwum rodziny Glicensteinów znajdujące się w jego zbiorach. W planach jest również zaprezentowanie kolejnych materiałów z tej spuścizny, znajdujących się w zbiorach innych włocławskich kolekcjonerów.
Z kolei 6 listopada o godz. 16:30 odbędzie się spotkanie poświęcone sylwetce Witolda Mystkowskiego, ostatniego przedwojennego prezydenta Włocławka, zamordowanego przez Niemców w listopadzie 1939 roku. Prelekcję na temat tego zasłużonego dla miasta samorządowca wygłosi prof. dr. hab. Witold Stankowski, rektor Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, członek Działu Naukowego Instytutu Pileckiego w Warszawie.
W wydarzeniu weźmie udział wnuczka prezydenta Witolda Mystkowskiego - Małgorzata Gieburowska wraz z mężem.
Natomiast podczas spotkania 13 listopada (początek o godz. 16:30) zaprezentowane będą unikatowe zdjęcia okupacyjnego Włocławka, znajdujące się w zbiorach Łukasza Daniewskiego. Wszystkie fotografie zostały wykonane we Włocławku przez niemieckich żołnierzy.
W grudniu gościem Fundacji Ładowarka będzie dr Łukasz Linowski, badacz dziejów wykluczenia społecznego w wymiarze regionalnym i autor kilkunastu opracowań. Pan doktor jest autorem strony internetowej o Grzywnie - osiedlu biedoty Włocławka w latach 1924-1939.
Wszystkie spotkania zaplanowane w ramach obchodów 80. rocznicy napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę organizowane są przez Fundację Ładowarka we współpracy z Włocławskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu.
Wideo. Noc bibliotek 2019 we Włocławku
