Jakie są przyczyny siwienia włosów?
Siwienie włosów to naturalny proces, który zachodzi, gdy organizm przestaje produkować melaninę – barwnik odpowiedzialny za kolor włosów. Główne przyczyny siwienia to predyspozycje genetyczne, wiek, nadmierny stres, niedobory witamin i minerałów oraz choroby i zaburzenia hormonalne.
Siwienie włosów a genetyka
Najczęstszą przyczyną wczesnego siwienia włosów jest czynnik genetyczny. Jeśli twoi rodzice lub dziadkowie wcześnie zaczęli siwieć, jest duża szansa, że u ciebie będzie podobnie. Geny decydują, kiedy komórki produkujące melaninę zaczną się „wyłączać”.
Siwienie włosów a wiek
Kolejną oczywistą przyczyną jest wiek. Gdy organizm się starzeje, produkcja melaniny stopniowo maleje. Rasa biała jest niestety na przegranej pozycji, gdyż u niej siwienie zaczyna się przeciętnie około 30 roku życia. U osób razy żółtej proces ten zaczyna się około 40 roku życia, natomiast u osób rasy czarnej - dopiero koło 50 roku życia.
Zobacz też: Grombre to modna odmładzająca fryzura dla kobiet z siwymi włosami. To fryzjerski hit sezonu dla siwych włosów
Siwienie włosów a stres
Długotrwały stres może przyspieszyć siwienie, gdyż wpływa niekorzystnie na układ nerwowy i osłabia komórki pigmentacyjne. To nie mit – nauka potwierdza, że stres może przyspieszyć procesy starzenia mieszków włosowych.
Warto zatem unikać długotrwałego stresu i znaleźć czas na relaks – np. spacery, joga, medytacja, hobby.
Rzuć palenie! Palenie przyspiesza starzenie organizmu, w tym mieszków włosowych – u palaczy siwienie może zacząć się nawet o dekadę wcześniej.
Siwienie włosów a niedobory witamin i minerałów
Naukowcy stwierdzili, że braki takich składników jak witamina B12, kwas foliowy, miedź, żelazo oraz cynk mogą wpływać na przedwczesne siwienie. Dlatego warto jeść produkty bogate w te składniki, ewentualnie uzupełniać niedobory poprzez suplementację (najlepiej po konsultacji z lekarzem lub trychologiem).
Dieta bogata w antyoksydanty i minerały:
Włącz do codziennego jadłospisu produkty, które wspierają produkcję melaniny:
Witamina B12: jaja, nabiał, mięso, ryby
Miedź: orzechy, nasiona, kakao, grzyby
Żelazo: szpinak, czerwone mięso, rośliny strączkowe
Cynk: pestki dyni, jaja, produkty pełnoziarniste
Kwas foliowy: zielone warzywa liściaste, buraki
Zobacz też: Dieta na włosy i paznokcie. To trzeba jeść, by mieć piękne włosy i paznokcie
Siwienie włosów a choroby i zaburzenia hormonalne
Problemy z tarczycą, choroby autoimmunologiczne (np. bielactwo), czy zaburzenia pracy przysadki mogą zaburzać pigmentację włosów.
Sposoby na siwe włosy - kora dębu
Problem siwych włosów dotyka wiele kobiet. Całkowicie zatrzymać siwienia się nie da – zwłaszcza jeśli ma podłoże genetyczne. Jednak siwienie włosów można spowolnić. Zdrowy styl życia i odpowiednia pielęgnacja mogą naprawdę dużo zdziałać.
Kora dębu jest odkryciem w kosmetologii i ziołolecznictwie. To prawdziwy skarb z lasu. Jeśli jeszcze nie słyszałaś o korze dębu lub jej nie stosowałaś, najwyższy czas to nadrobić.
Łagodzi stany zapalne skóry, także skalpu (np. łupież, podrażnienia, egzema),
Działa ściągająco – przyspiesza gojenie ran, otarć, wyprysków,
Hamuje rozwój bakterii i grzybów – przydatna przy infekcjach skórnych, stanach zapalnych jamy ustnej czy hemoroidach,
Zmniejsza potliwość – bywa stosowana w naturalnych antyperspirantach i kąpielach leczniczych.
Oto sprawdzony i skuteczny sposób, po którym siwizna wyraźnie się zmniejszy - zobacz w poniższej galerii:
Zobacz też: Modne fryzury dla kobiet po 50. roku życia - inspiracje. Te krótkie uczesania dla pań to prawdziwy hit
