Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zainwestuj w prąd, który wytworzysz w domu! Gmina Chojnice stawia na fotowoltaikę

Maria Eichler
Błażej Drążkowski przekonuje, że panele fotowoltaiczne są trwałe i praktycznie nie wymagają serwisowania
Błażej Drążkowski przekonuje, że panele fotowoltaiczne są trwałe i praktycznie nie wymagają serwisowania Maria Eichler
Ustawa o odnawialnych źródłach energii dopuszcza produkcję energii przez gospodarstwa domowe i sprzedaż nadwyżek do sieci. Czy mieszkańcy skuszą się na fotowoltaiczne panele?

Gmina Chojnice aspiruje do miana przyjaznej dla ekologicznych rozwiązań. Jeszcze w tym roku na jej terenie ma stanąć 14 wiatraków, które zbudują polska i hiszpańska firma. W związku z przyjęciem przez Sejm ustawy o odnawialnych źródłach energii rysuje się też perspektywa na inne nowinki.

Jedną z nich jest instalowanie na dachach domów ogniw fotowoltaicznych. Województwo pomorskie uczestniczy w pilotażowym programie, w którym urzędy nie są pośrednikami pomiędzy firmami montującymi te urządzenia a klientami. Na realizację programu Prosument, czyli produkcji energii elektrycznej na własne potrzeby i oddawania jej nadwyżki do sieci jest 300 mln zł, a warunki kredytowania bardzo korzystne.
Jeśli ktoś postawi w tym roku turbinę wiatrową, biogazownię czy panele fotowoltaiczne na dachu domu, może liczyć na refundację kosztów z NFOŚ - do 40 proc. wartości inwestycji. Całość można zyskać z pożyczki z Banku Ochrony Środowiska, której oprocentowanie to 1 proc.
- Moim zdaniem drugiej takiej szansy na tak korzystne finansowe zabezpieczenie takiego przedsięwzięcia już nie będzie - mówi wójt Zbigniew Szczepański. - Ale oczywiście każdy z nas musi sam sobie to wszystko przeliczyć i podjąć decyzję.

Urząd zamierza promować te rozwiązania i zachęcać do prosumenckich działań. Stąd pomysł, by na najbliższą naradę sołtysów - 8 kwietnia - zaprosić przedstawicieli jednej z firm, która zajmuje się tą działalnością.

- Każdą sprawę rozpatrujemy indywidualnie - podkreśla Błażej Drążkowski. - Robimy analizę i dopasowujemy instalację do potrzeb klienta.
Jak podaje, na przeciętny dom trzeba będzie wydać ok. 20 tys. zł. Trudno jeszcze ocenić zainteresowanie tym pomysłem, bo ustawa dopiero co weszła w życie, a wnioski mogą być składane od 1 kwietnia.
Wójt deklaruje, że udostępni firmom bezpłatnie świetlice czy domy kultury na promocję tego rozwiązania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska