www.pomorska.pl/wloclawek
Więcej informacji z Włocławka znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/wloclawek
Kup Gazetę Pomorską przez SMS
Kup Gazetę Pomorską przez SMS
Kup Gazetę Pomorską przez SMS - kliknij
Powiat włocławski już raz dostał pieniądze z Unii Europejskiej na wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży. W konkursie rozstrzygniętym przez Urząd Marszałkowski w ubiegłym roku najwięcej punktów zdobył Toruń, ale na trzecim miejscu, z taką samą liczbą punktów jak powiat żniński, znalazł się powiat włocławski.
Dzięki takiemu rozstrzygnięciu z unijnych funduszy za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego dotarło do szkół w powiecie włocławskim półtora miliona złotych. - Większość pieniędzy została przeznaczona na różnego typu zajęcia pozalekcyjne i poradnictwo - mówi Marek Wiliński ze Starostwa Powiatowego we Włocławku.
Nie tylko lekcje angielskiego
W szkołach w każdej z gmin powiatu są organizowane od września ubiegłego roku dodatkowe lekcje z języków obcych, ale uczniowie mają także możliwość po- głębienia wiedzy z zakresu nauk przyrodniczo-matematycznych, a ponadto uczestnictwa w zajęciach wyrównawczych. Dotyczy to sześćdziesięciu placówek o profilu ogólnym - podstawówek, gimnazjów i liceów ogólnokształcących.
Część pieniędzy została też wykorzystana na zakup tablic interaktywnych i zestawów komputerowych.
Jeszcze nie koniec
Zajęcia pozalekcyjne za pieniądze unijne będą organizowane w szkołach na terenie powiatu do czerwca przyszłego roku. Tymczasem władze podjęły już starania o kolejne fundusze.
- Przygotowaliśmy wraz z trzynastoma gminami z naszego terenu projekt "Równe szanse dla młodych mieszkańców powiatu włocławskiego" - mówi Piotr Zbonikowski, naczelnik wydziału edukacji i spraw społecznych w Starostwie Powiatowym.
Tym razem Starostwo Powiatowe zabiega o 1 milion 600 tysięcy złotych. Deklarowany wkład własny do tego projektu to 300 tys. zł.
Wycieczka w nagrodę
- Zdobyte pieniądze też pójdą na zajęcia dodatkowe - podkreśla naczelnik Zbonikowski. - Ale nie będzie to tylko matematyka czy języki obce, ale rytmika, zajęcia z samoobrony - słowem lekcje, na które dzieci chętnie się stawią.
Z tych zajęć dodatkowych ma skorzystać od września 2011 roku do czerwca 2012 roku 1 tys. uczniów. Starostwo w porozumieniu z gminami zakłada, że wszyscy uczestnicy w nagrodę pojadą na bezpłatną 4-dniową wycieczkę "Szlakiem tradycji i kultury".
Dla jednych będzie to wyprawa na południe Polski "Szlakiem Orlich Gniazd", dla innych wyjazd nad Bałtyk. I to będzie najbardziej oczekiwany przez dzieci i młodzież punkt programu "Równe szanse dla młodych mieszkańców powiatu włocławskiego".
Wniosek o przyznanie pieniędzy na ten projekt trafi do Urzędu Marszałkowskiego jutro.
Ranking uczelni wyższych (Nestle). Lubię, więc studiuję...
Udostępnij