Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od marca 2018 r. Na początek rząd zdecydował, że sklepy mogą być czynne tylko w dwie niedziele miesiąca - pierwszą i ostatnią. Od 2019 roku przepisy o handlu w niedzielę zostaną jednak zaostrzone.
W myśl przepisów, w 2018 roku zakaz handlu w niedziele obowiązywał we wskazane w ustawie dni, co do zasady - zakupy można bez przeszkód robić tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Nieco inaczej było w grudniu.
W 2019 roku w większość niedziel sklepy będą zamknięte. Zgodnie z ustawą, handel będzie będzie odbywał się jedynie w jedną, ostatnią niedzielę w miesiącu (za wyjątkiem kwietnia i grudnia).
Zakaz handlu w niedzielę. Niektórzy już zacierają ręce - zobacz wideo.
Zakaz handlu w niedzielę. Znowu będą dwie niedziele handlowe?
Ostatnie doniesienia medialne ws. o zaostrzeniu ustawy o zakazie handlu i wprowadzenia zmian w 2019, skutkujących tylko jedną niedzielą handlową w miesiącu sugerują, że takie rozwiązanie przyczynia się do spadku liczebności wyborców PiS, którzy niekoniecznie zgadzają się z zakazem handlu w niedziele w takim wymiarze.
Portal wiadomoscihandlowe.pl dotarł do analizy skutków ustawy ograniczającej handel w niedzielę, przygotowanej przez ekspertów Biura Analiz Sejmowych, z której wynika, że społeczeństwo nie jest zadowolone z ograniczenia handlu. Analiza BAS sugeruje zrezygnowanie z trzech niedziel objętych zakazem handlu w miesiącu, a nawet wycofanie się z kolejnych zaostrzeń.
Pożądanym rozwiązaniem - wynika z dokumentu BAS- byłoby utrzymanie przepisów, wg których obowiązywały dwie niedziele handlowe w miesiącu.
Czy najwyższe władze PiS wezmą pod uwagę te sugestie? Może być to ważna decyzja w kontekście zbliżających się wyborów, bowiem PiS może tracić nieco poparcia poprzez zaostrzenie ustawy.
Sklepy otwarte pomimo zakazu handlu w niedziele
W dni z zakazem handlu zakupy możemy zrobić między innymi w aptekach i na stacjach benzynowych. Otwarte będą także mniejsze
Większość sklepów Żabka pracuje w dni objęte ograniczeniami, korzystając z wyłączenia dla przedsiębiorców działających we własnym imieniu i na własny rachunek, prowadzących sprzedaż osobiście. Franczyzobiorcy Żabki mogą dodatkowo skorzystać ze statusu placówki pocztowej ze względu na zakres oferowanych usług. Status placówek pocztowych w większości sklepów Żabka obowiązuje od 2012 roku.
