Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakład Aktywności Zawodowej działa pełną parą. Czeka na gości

(jw)
W ZAZ jest też siłownia.
W ZAZ jest też siłownia. Janina Waszczuk
Są piękne pokoje do wynajęcia, siłownia, usługi gastronomiczne, a wkrótce będzie salon dla dzieci. Zajrzyjcie tam.

Prawie wszystko jest gotowe i pachnie nowością. W zakładzie pracują już od grudnia. Po oficjalnym otwarciu goście mieli okazje zwiedzić placówkę. Anna Toby, kierowniczka GOPS, oprowadzała gości i z dumą opowiadała o inwestycji. A nie mają się czego wstydzić, bo wszystko ma wysoki standard.

Działalność zakładów opiera się na wprowadzaniu osób niepełnosprawnych fizycznie i umysłowo na rynek pracy, przy jednoczesnym stworzeniu dla nich specjalnych warunków. W ZAZ-ach prowadzona jest rehabilitacja społeczna, zawodowa i lecznicza. To ogniwo pomiędzy instytucjami skierowanymi wyłącznie dla osób niepełnosprawnych a otwartym rynkiem pracy. Budynek dostosowany jest dla osób niepełnosprawnych. Jest winda, a na każdych drzwiach oprócz napisu jest informacja w Braille'u. Tucholski zakład poleca usługi noclegowe, gastronomiczne, salę konferencyjną, siłownię, pralnię i drobne usługi krawieckie oraz salę zabaw dla dzieci. Te ostatnie ruszą od następnego miesiąca. - Przeszkoliliśmy ekipę, zapraszamy, dziękujemy za dofinansowanie i wszystkim, którzy wspierali nas - podkreślała starosta Dorota Gromowska. - Nie ma nic cenniejsze niż uaktywnienie ludzi niepełnosprawnych. Są wspaniali, pracują i angażują się całym w sercem w to, co robią. Trzymamy za nich kciuki.
Zakład Aktywności Zawodowej w Tucholi powstał w budynkach Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych przy ul. Świeckiej 89. Placówka prowadzona jest przez samorząd powiatu tucholskiego i zatrudnia trzydzieści pięć osób niepełnosprawnych, a także piętnastu pracowników obsługi. Na utworzenie zakładu, przygotowanie pomieszczeń oraz zakup wyposażenia i sprzętu do placówki trafiło prawie 2,7 mln zł rozdysponowanych przez urząd marszałkowski ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Województwo wspiera też finansowo bieżącą działalność placówki.

To siódma tego typu placówka w regionie. - ZAZ-y dają niepełnosprawnym szansę na przygotowanie się do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia - podkreślał marszałek Piotr Całbecki. - Cieszę się, że powstają także w małych miejscowościach, nie tylko w dużych miastach.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska