Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowuje się do wypłaty zaliczek płatności bezpośrednich za 2020 rok, co mam poprawić sytuację finansową gospodarstw, z których wiele odczuło skutki koronawirusa i jego wpływu na gospodarkę. Nie bez znaczenia pozostaje wiosenna susza.
Zaliczki dopłat bezpośrednich 2020 - kiedy będą wypłacane?
Termin, kiedy ARiMR będzie mogła zacząć realizować przelewy zaliczek dopłat 2020 na konta rolników, to 16 października. Wypłaty potrwają do końca listopada. Po 1 grudnia agencja rozpocznie przekazywanie pozostałej części. Czas na dokończenie wypłat będzie miała do końca czerwca 2021 roku. Zdecydowana większość pieniędzy, 70% przyznanych dopłat bezpośrednich za 2020 rok, ma trafić do rolników jeszcze w tym roku.
Ok. 1,3 mln rolników złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie i wszyscy po zakończeniu kontroli administracyjnej będą mogli otrzymać zaliczki na poczet płatności bezpośrednich w wysokości iloczynu 70% stawki danej płatności bezpośredniej oraz:
- obszaru stwierdzonego w ramach kontroli administracyjnej jako spełniający warunki do przyznania danej płatności albo
- liczby zwierząt stwierdzonych w ramach kontroli administracyjnej jako spełniające warunki do przyznania danej płatności.
Co ważne, jak podaje w uzasadnieniu resortu rolnictwa, "zaliczki mogą zostać wypłacone po zakończeniu kontroli administracyjnych, o których mowa w art. 74 rozporządzenia nr 1306/2013, a zatem również w sytuacji, gdy nie są zakończone kontrole na miejscu".
Zaliczki na poczet płatności bezpośrednich będą wypłacane od 16 października 2020 r
Zaliczki dopłat mają poprawić płynność finansową w 2020 roku
Chęć realizacji zaliczek w 2020 roku ministerstwo rolnictwa argumentuje sytuacją związaną z pandemią COVID-19, wystąpieniem suszy. "(...) znaczna część gospodarstw rolnych w Polsce doświadczyła trudności finansowych i problemów z płynnością finansową, które w istotny sposób wpłynęły na pogorszenie zdolności gospodarstw do realizacji zobowiązań. Okoliczności te stanowią przesłankę do wypłaty zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2020 r."
Resort w projekcie rozporządzenia zapewnia, że uwzględniono możliwości finansowe budżetu państwa w zakresie prefinansowania zaliczek na poczet płatności ostatecznie finansowanych z budżetu unijnego. Mowa o finansowaniu zaliczek na poczet:
- jednolitej płatności obszarowej,
- płatności za zazielenienie,
- płatności dla młodych rolników,
- płatności dodatkowej,
- płatności do krów,
- płatności do bydła,
- płatności do owiec,
- płatności do kóz,
- płatności do roślin pastewnych,
- płatności do roślin strączkowych na ziarno,
- płatności do buraków cukrowych, płatności do ziemniaków
- skrobiowych, płatności do pomidorów,
- płatności do truskawek,
- płatności do chmielu,
- płatności do lnu,
- płatności do konopi włóknistych
- wsparcia w ramach systemu dla małych gospodarstw)
Oraz finansowania zaliczek na poczet przejściowego wsparcia krajowego (tj. płatności niezwiązanej do tytoniu). Zaliczki na poczet płatności bezpośrednich będą wypłacane wyłącznie w ramach limitu wydatków zaplanowanych na ten cel w ustawie budżetowej na 2020.
Opinie dotyczące projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi można przekazywać do 2 września.
Zaliczki - w tym przypadku 85% - mają dotyczyć także:
- poddziałania „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych”
- Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne”,
- „Rolnictwo ekologiczne”,
- „Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami”
Źródło: legislacja.rcl.gov.pl
