Zamach w Niemczech: Samochód wjechał w tłum pieszych w...

  Zamach w Niemczech: Samochód wjechał w tłum pieszych w Munster [ZDJĘCIA] Są zabici i ranni. Sprawca ataku nie żyje. Czy to był samotny wilk?

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Dereszyński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Źródło: RUPTLY

  Samochód dostawczy wjechał w pieszych w mieście Münster w Niemczech. Miejscowa policja potwierdziła, że są ofiary śmiertelne i ranne, ale nie podała liczby. Służby poprosiły miejscowych, aby omijali ten obszar. Niemieckie media informują, że zginęły trzy osoby a ok. 30 zostało rannych, w tym sześć ciężko. Napastnik popełnił samobójstwo. Władze w Niemczech są bardzo skąpe w podawaniu oficjalnych informacji ze śledztwa.
  Zamach w Niemczech: Samochód wjechał w tłum pieszych w Munster [ZDJĘCIA] Są zabici i ranni. Sprawca ataku nie żyje. Czy to był samotny wilk?
  1/7
  przejdź do galerii

  ©Friso Gentsch/dpa via AP/EAST NEWS

  Kondolencje na ręce kanclerz Angeli Merkel złożył premier Mateusz Morawiecki:
  Świadkowie cytowani przez media informują o poprzewracanych krzesłach na deptaku w Münster. Do zamachu doszło w sobotę po południu podczas ładnej pogody, która sprzyja w Niemczech spacerom, dlatego liczba ofiar może być wyższa niż podawana. Samochód prowadzony przez mężczyznę wjechał w kafejkę w której przebywało bardzo wiele osób. Wokół miejsca zamachu latają helikoptery.

  Policja z Münster bierze pod uwagę zamach - mówi się o tym nieoficjalnie. Na razie żadna z organizacji nie przyznała się do ataku. Trwa akcja służb. Niemieckie służby zakładają, że to był atak samotnego wilka.

  Według informacji "Süddeutschen Zeitung" sprawcą był 48-letni Niemiec, niezrównoważony psychicznie, który dotychczas nie był karany. Policja udała się do domu podejrzanego na przeszukanie.
  Münster to miasto na prawach powiatu, położone w północnej części kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia, siedziba rejencji Münster.


  Na terenie obecnego miasta znajdowało się zniszczone w VIII wieku osiedle saskich plemion o nazwie Mimigernaford. Oficjalnie Münster został założony w roku 793 przez Karola Wielkiego jako klasztor monasterium z osadą przyklasztorną. W roku 1168 nastąpiło przyznanie praw miejskich, pod koniec XIII wieku miasto przystąpiło do Hanzy. W 1534/1535 do władzy w Münster doszli anabaptyści (m.in. Jan Matthijs, Jan z Lejdy), którzy założyli tzw. komunę monasterską. W 1648 roku w Münster i Osnabrück został podpisany traktat pokojowy kończący wojnę trzydziestoletnią. W 1803 r. miasto wcielono do Prus. Podczas II wojny światowej Stare Miasto zostało w ok. 90% zniszczone (głównie wskutek nalotów lotniczych), lecz po wojnie w znacznym stopniu odbudowane.
  Poprzedni zamach terrorystyczny z udziałem samochodu ciężarowego miał miejsce podczas jarmarku bożonarodzeniowego w Berlinie w grudniu 2016 r. Zginęło wtedy 12 osób (w tym polski kierowca Łukasz Urban), a kilkadziesiąt zostało rannych. Sprawca masakry podejrzany Anis Amri w nocy z 22 na 23 grudnia 2016 r. został zastrzelony w Mediolanie przez włoską policję po intensywnym pościgu wielu służb.

  30 grudnia 2016 r. Łukasza Urbana pochowano w Baniach w woj. zachodniopomorskim. W pogrzebie wzięli m.in. udział prezydent Polski Andrzej Duda.

  POLECAMY:


  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo