Kondolencje na ręce kanclerz Angeli Merkel złożył premier Mateusz Morawiecki:
Świadkowie cytowani przez media informują o poprzewracanych krzesłach na deptaku w Münster. Do zamachu doszło w sobotę po południu podczas ładnej pogody, która sprzyja w Niemczech spacerom, dlatego liczba ofiar może być wyższa niż podawana. Samochód prowadzony przez mężczyznę wjechał w kafejkę w której przebywało bardzo wiele osób. Wokół miejsca zamachu latają helikoptery.
Policja z Münster bierze pod uwagę zamach - mówi się o tym nieoficjalnie. Na razie żadna z organizacji nie przyznała się do ataku. Trwa akcja służb. Niemieckie służby zakładają, że to był atak samotnego wilka.
Według informacji "Süddeutschen Zeitung" sprawcą był 48-letni Niemiec, niezrównoważony psychicznie, który dotychczas nie był karany. Policja udała się do domu podejrzanego na przeszukanie.
Münster to miasto na prawach powiatu, położone w północnej części kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia, siedziba rejencji Münster.
Na terenie obecnego miasta znajdowało się zniszczone w VIII wieku osiedle saskich plemion o nazwie Mimigernaford. Oficjalnie Münster został założony w roku 793 przez Karola Wielkiego jako klasztor monasterium z osadą przyklasztorną. W roku 1168 nastąpiło przyznanie praw miejskich, pod koniec XIII wieku miasto przystąpiło do Hanzy. W 1534/1535 do władzy w Münster doszli anabaptyści (m.in. Jan Matthijs, Jan z Lejdy), którzy założyli tzw. komunę monasterską. W 1648 roku w Münster i Osnabrück został podpisany traktat pokojowy kończący wojnę trzydziestoletnią. W 1803 r. miasto wcielono do Prus. Podczas II wojny światowej Stare Miasto zostało w ok. 90% zniszczone (głównie wskutek nalotów lotniczych), lecz po wojnie w znacznym stopniu odbudowane.
Poprzedni zamach terrorystyczny z udziałem samochodu ciężarowego miał miejsce podczas jarmarku bożonarodzeniowego w Berlinie w grudniu 2016 r. Zginęło wtedy 12 osób (w tym polski kierowca Łukasz Urban), a kilkadziesiąt zostało rannych. Sprawca masakry podejrzany Anis Amri w nocy z 22 na 23 grudnia 2016 r. został zastrzelony w Mediolanie przez włoską policję po intensywnym pościgu wielu służb.
30 grudnia 2016 r. Łukasza Urbana pochowano w Baniach w woj. zachodniopomorskim. W pogrzebie wzięli m.in. udział prezydent Polski Andrzej Duda.
POLECAMY: