Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamek Krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim ze Złotą Pinezką Map Google 2023

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Południowe skrzydło zamku krzyżackiego w Radzyniu Chełmińskim prezentuje się najbardziej okazale.
Południowe skrzydło zamku krzyżackiego w Radzyniu Chełmińskim prezentuje się najbardziej okazale. Marek Weckwerth
Jednym z 16 laureatów trzeciej edycji Złotych Pinezek Map Google został Zamek Krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim. Wyróżnienia uzyskują te lokalizacje, które na podstawie opinii użytkowników Map Google są oceniane jako najlepsze.

W tym roku Złote Pinezki przyznano w kategorii „Szlakiem zamków i pałaców”. Radzyń Chełmiński znalazł się wśród takich atrakcji turystycznych jak Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie i Muzeum Zamkowe w Malborku.
Jednym z laureatów Złotych Pinezek w roku 2020 było Żywe Muzeum Piernika w Toruniu.

Na liście laureatów Złotej Pinezki 2023 znalazły się:

  • Zamek Książ w Wałbrzychu (Dolnośląskie),
  • Muzeum Zamoyskich (Pałac) w Kozłówce (Lubelskie),
  • Zamek w Oporowie (Łódzkie),
  • Zamek Królewski w Warszawie,
  • Muzeum Zamek w Łańcucie,
  • Muzeum Zamkowe w Malborku z oddziałami w Kwidzynie i Sztumie (Pomorskie),
  • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Świętokrzyskie),
  • Muzeum Zamek w Gołuchowie – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu (Wielkopolskie),
  • Pałac (ruiny i Park Książęcy) w Zatoniu (Lubuskie),
  • Zamek Krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim (Kujawsko-Pomorskie),
  • Zamek Królewski na Wawelu (Małopolskie),
  • Muzeum Zamek Piastów Śląskich w Brzegu (Opolskie),
  • Pałac Branickich w Białymstoku (Podlaskie),
  • Zamek Ogrodzieniec (Śląskie),
  • Zamek w Lidzbarku Warmińskim (Warmińsko-Mazurskie),
  • Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie (Zachodniopomorskie).

Polska Organizacja Turystyczna (POT) uważa, że przygodę z zamkami i pałacami warto zacząć od tych najbardziej słynnych, największych, wpisanych na listę UNESCO, czy mających ogromne znaczenie dla dziedzictwa kultowego i historycznego naszego kraju. A do takich należą: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Książ.

To też może Cię zainteresować

Zachęta do zwiedzenia zamków i pałaców na trasie wakacyjnych wycieczek jest oczywista, bowiem – jak przekonuje POT - na przestrzeni dziejów wpisały się one w krajobraz naszego kraju. Stanowią ważne dziedzictwo kulturowe, a wiele z nich to skarby kultury i perły architektury, z bogatym wyposażeniem i zbiorami sztuki. Polskie zamki i pałace to cenne zabytki pełniące nie tylko funkcje muzealne i kulturalne, ale także hotelarskie, restauracyjne, konferencyjne, wypoczynkowo-zdrowotne (spa i wellness), rekreacyjne i rozrywkowe. Wraz z zachowanymi przypałacowymi parkami i ogrodami stanowią ważną grupę atrakcji turystycznych rozmieszczonych w prawie wszystkich zakątkach Polski. Dlatego z pewnością każdy znajdzie obiekt, który będzie w sferze jego zainteresowań.

Majestat budowli w Radzyniu robi wrażenie

Tego, kto jeszcze nie widział ruin radzyńskiego zamku, już z daleka – przy wjeździe do miasteczka z każdej strony - zaskoczy jego majestatyczna wielkość. Jednak największe wrażenie robi zachowane niemal w całości południowe skrzydło tej ogromnej budowli z dwiema narożnymi wieżami. W tej części znajdowała się m.in. kaplica.

Pozostała część zamku została mocno naruszona zębem czasu, a zwłaszcza faktem, że krótko po I rozbiorze Polski (1772 r.) i zajęciu tych terenów przez królestwo Prus, rozpoczęła się systematyczna rozbiórka warowni, aby pozyskać cegły na inwestycje w miasteczku. Skrzydło południowe zachowało się w najlepszym stanie, bowiem tam w XVIII wieku znajdowały się mieszkania, a później biura administracji pruskiej, później przeniesione do miasta.

W roku 1234 Piotra z Dusburga w swojej kronice (Chronicon terrae Prussiae) napisał o budowie castri de Redino w pobliżu z Pomezania, za którą żyły jeszcze pogańskie plemiona pruskie. Początkowo był to zamek o konstrukcji ziemno – drewnianej, ale po roku 1310 Krzyżacy zaczęli budowę warowni ceglanej jako siedziby komtura.

W świadomości współczesnych Polaków zamek zapisał się jako miejsce kręcenia scen filmu na podstawie powieści przygodowej Zbigniewa Nienackiego „Pan Samochodzik i Templariusze”. W zamku poszukiwano znaków prowadzących do legendarnego skarbu zakonu.

Od 1 maja do 30 września zamek otwarty jest dla zwiedzających codziennie w godz. 10.00 – 18.00. W najbliższą niedzielę 6 sierpnia otwarcie przesunięto na godz. 13.00, zaś 12 i 13 sierpnia warownia będzie zamknięta. Za to 15 sierpnia szykuje się dzień z atrakcjami. Na 20 sierpnia zaplanowano Letnie Kino Plenerowe, na 23 września - Turniej Rycerski.

Ceny biletów nie zmieniają się od lat: 10 zł normalny, 8 zł ulgowy.

Kościół św. Anny

W Radzyniu Chełmińskim warto też zwiedzić ogromny gotycki kościół parafialny pw. św. Anny, wzniesiony w pierwszej połowie XVI wieku połowie i modernizowany na przełomie XV i XVI stulecia (podwyższenie murów prezbiterium, budowa wschodniego szczytu) oraz po pożarze w 1571 roku (podwyższenie murów nawy, budowa zachodniego szczytu i kaplicy Dąbrowskich).

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska