Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie zamki krzyżackie - te wspaniałe i te... zrujnowane. Zobacz zdjęcia!

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Nad Radzyniem Chełmińskim do dziś wysoko wznoszą się dwie wieże dawnego klasycznego konwentualnego zamku krzyżackiego. Budowę rozpoczęto prawdopodobnie około roku 1280, a zakończono w 1329. Do naszych czasów najlepiej zachowało się skrzydło południowe
Nad Radzyniem Chełmińskim do dziś wysoko wznoszą się dwie wieże dawnego klasycznego konwentualnego zamku krzyżackiego. Budowę rozpoczęto prawdopodobnie około roku 1280, a zakończono w 1329. Do naszych czasów najlepiej zachowało się skrzydło południowe Marek Weckwerth
Zamki krzyżackie na ziemi chełmińskiej to pomniki burzliwej historii. W większości są już w ruinie, ale niektóre, jak w Radzyniu Chełmińskim, Golubiu- Dobrzyniu, czy Bierzgłowie, mogą dać wyobrażenie o ich dawnej potędze.

Pierwsze murowane zamki na naszych ziemiach zaczęli budować sprowadzeni przez Konrada Mazowieckiego na ziemię chełmińską rycerze zakonu krzyżackiego. Od lat 30. XIII stulecia dla swych potrzeba adaptowali zdobyte na pogańskich Prusach warowne grody ziemno-drewniane, ale te nie spełniały ich wymagań i na przełomie XIII i XIV wieku zaczęli je zastępować znacznie solidniejszymi murowanymi warowniami.

Najstarsze miały nieregularną formę, bowiem dostosowywane były do zastanego terenu, zawsze mającego cechy obronne (wzgórze w pobliżu wody), co przyspieszało budowę. Tak jednak było tylko w pierwszym etapie zasiedlania zdobytych na Prusach ziem, później wypracowano model zamku konwentualnego, czyli warowni wznoszonej według podobnych schematów na planie kwadratu lub prostokąta, pełniącej poza obronną także rolę siedziby konwentu, klasztoru. Powielanie takich wzorów znów przyspieszyło budowę zamków. Przy czym, trzeba jasno powiedzieć, że także te wznoszone na nieregularnym planie mogły pełnić rolę zamków – klasztorów.

Zobacz także: Poznaj średniowieczne zamki krzyżackie (zdjęcia)

Do tych najstarszych, budowanych jeszcze na nieregularnym planie, należały zamki w Chełmnie (Kulm), Toruniu (Thorn), Bierzgłowie (Birgelau), Starogrodzie (Althausen Hohe), Grudziądzu (Graudenz), Pokrzywnie (Engelsburg), Rogóźnie (Roggenhausen), Unisławiu (Unislau), po którym nie ma śladu. Na terenie państwa zakonnego były też zamki biskupie, jak w Papowie Biskupim czy Wąbrzeźnie.

Zamki krzyżackie w Kujawsko-Pomorskiem. Szwedzi je zrujnowali

Zamki w naszym regionie popadły w ruinę zasadniczo w XVII wieku podczas potopu szwedzkiego. Szwedzi rabowali wyposażenie polskich już zamków i systemowo wysadzali je w powietrze lub palili. Zobacz zdjęcia zamków w naszym regionie w poniższej galerii.

Niektóre, odbudowane, w znaczniej mierze ocalały, po innych została tylko „kupa kamieni” lub tylko piwnice, nad którymi zbudowano inne obiekty. Kilka zamków i mniejszych strażnic zupełnie znikło z powierzchni ziemi, bowiem zostały doszczętnie rozebrane (np. w Unisławiu, Łasinie, Pniu).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Rajd w poszukiwaniu czarownic Nowa Słupia, PARK LEGEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska