Zanieczyszczenie kanału Zuzanka we Włocławku
W sobotę 20 kwietnia 2024 roku do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wpłynęło zgłoszenie dotyczące plamy zanieczyszczeń unoszących się na powierzchni wody kanału Zuzanka we Włocławku.
- Bezpośrednio po zgłoszeniu na miejsce zdarzenia udali się inspektorzy Delegatury WIOŚ we Włocławku. Na wysokości ul. Płockiej na powierzchni lustra wody widoczna była plama zanieczyszczeń z opalizującym filmem. W trakcie oględzin ustalono, że zanieczyszczenia wydostawały się wylotem wód deszczowych poniżej Al. Kazimierza Wielkiego. W trakcie czynności wykonano terenowe pomiary wody w zakresie pH, zawartość tlenu i przewodność elektrolityczna. Wyniki nie budziły zastrzeżeń – informuje WIOŚ w Bydgoszczy.
Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ pobrało próbki wody do badań w zakresie zawiesin ogólnych i węglowodorów ropopochodnych. Na miejscu pracowali także strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 KM PSP Włocławek, którzy założyli zapory sorpcyjne.
W poniedziałek 22 kwietnia 2024 roku inspektorzy ponownie prowadzą oględziny w terenie.
Zanieczyszczenie rzeki Zgłowiączki we Włocławku
Warto zaznaczyć, że nie było to jedyne zanieczyszczenie wód w ostatnim czasie we Włocławku. W czwartek 18 kwietnie 2024 roku doszło do zanieczyszczenia Zgłowiączki. Zgłoszenie do inspektora dyżurnego Delegatury WIOŚ we Włocławku dotyczące plamy zanieczyszczeń unoszącej się na powierzchni wody rzeki Zgłowiączka we Włocławku, wpłynęła 18 kwietnia.
- Bezpośrednio po zgłoszeniu na miejsce zdarzenia udali się inspektorzy, którzy przeprowadzili oględziny w terenie. Na wysokości ul. Wyszyńskiego na powierzchni lustra wody widoczna była cienka, rozproszona plama z opalizującym filmem. Zapach substancji ropopochodnych nie był wyczuwalny. Wyniki pomiarów terenowych wody wykonane na wysokości ok. 80 m poniżej ul. Wyszyńskiego nie budziły zastrzeżeń: pH – 7,14, przewodność elektrolityczna – 899 uS/cm, temperatura próbki 8,1 st. C, zawartość tlenu 10,12 mg/l. Na miejscu pracowała również Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Ekologiczno-Chemicznego przy Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej we Włocławku. Na rzece strażacy założyli łącznie 4 miękkie zapory sorpcyjne w dwóch miejscach – informował WIOŚ.

Dzień później (19 kwietnia) WIOŚ informował, że nie ustalono jeszcze przyczyny zanieczyszczenia, planowane były dalsze czynności w terenie, w tym oględziny wylotów wód opadowo-roztopowych do rzeki.