- Projektem ustawy Prawo wodne oddajemy pod osąd społeczny. Jest to nasza propozycja ustanowienia prawnego kręgosłupa dla reformy gospodarki wodnej - powiedział Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. - Chcemy uporządkować strukturę organizacyjną administracji wodnej, tak aby było wiadomo kto i za co odpowiada. Drugi cel to stworzenie efektywnego systemu finansowania opartego na opłatach za korzystanie ze środowiska.
W ustawie - co ważne dla całego naszego regionu - zapisano, że siedzibą Zarządu Dorzecza Wisły jest Bydgoszcz. Wcześniej zapewnili o tym goszcząc w Ostromecku premier Ewa Kopacz i w Bydgoszczy - prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Witold Sumisławski.
Zarząd da pracę ponad 200 osobom, zwłaszcza absolwentom bydgoskich uczelni. Będzie sprawował kontrolę nad całą Wisłą i jej dorzeczem, a także nad dorzeczami Słupi, Łupawy, Łeby, Redy oraz pozostałych rzek uchodzących bezpośrednio do Bałtyku na wschód od Słupi, jak również wpadających do Zalewu Wiślanego.
- Musimy dokładnie przeanalizować projekt ustawy. Ale już teraz wiadomo, że będzie kilka punktów spornych - stwierdza Stanisław Wroński, pełnomocnik marszałka województwa kujawsko-pomorskiego ds. dróg wodnych. - Rzeki podzielone zostaną na rządowe i samorządowe. Obawiamy się, że te pierwsze - ważniejsze dla gospodarki kraju - będą dochodowe, a drugie wręcz przeciwnie i trzeba będzie do nich wręcz dokładać.
Drugą kwestią będą koszty związane z korzystaniem z wód przez żeglugę, gospodarkę komunalną, energetykę, rolnictwo. Wroński obawia się, że opłaty za korzystanie z wody mogą wzrosnąć.
Nie ma też wątpliwości, że wzrosną koszty sporządzania planów miejscowego zagospodarowania przestrzennego, bo ustawa zobowiązuje do sporządzania dokumentacji dla obszarów nadwodnych dla tzw. 100-letniej wody. Koszty spadną na gminy.
W projekcie zliberalizowano jednak prawo użytkowania wałów przeciwpowodziowych. Koroną wałów będzie można wytyczać szlaki rowerowe.- Jeszcze w styczniu nasz zespół zaprosi na spotkanie wszystkie zainteresowane środowiska w naszym regionie, aby przedyskutować problemy związane z projektem ustawy i wypracować wspólne stanowisko, i zgłosić nasze poprawki - dodaje Wroński.
Tej tematyce ma być poświęcony jeden z paneli planowanego na 2-3 marca 2015 corocznego Forum Gospodarczego w Toruniu. - Mamy nadzieję, że prelekcje i dyskusje wyjaśnią jakie będą rzeczywiste skutki tej reformy i jak wpływie na gospodarkę narodową - kończy Wroński.
Czytaj e-wydanie »