To efekt pilotażowego programu, który ruszył w naszym mieście.
Międzynarodowy projekt wczesnego zapobiegania uzależnieniom o nazwie "FreD goes Net" ruszył na razie tylko w dwóch polskich miastach - Bydgoszczy i Bartoszycach. Mimo że program funkcjonuje dopiero od 9 dni, do udziału w nim zgłosiło się w naszym mieście już 12 osób.
Pierwszy kontakt może być ostatnim
Program jest o tyle wyjątkowy, że skupia uwagę policji i nauczycieli na młodych ludziach, którzy mają za sobą dopiero pierwszy kontakt z narkotykami i alkoholem:
- Jeśli policja przyłapie młodego człowieka na paleniu "trawki", bądź posiadaniu innych narkotyków, to młodociany może wziąć udział specjalnych w zajęciach terapeutycznych - tłumaczy Robert Rejniak, dyrektor Poradni Profilaktyki i Pomocy Rodzinie oraz bydgoskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii.
- Dobrowolne uczestnictwo w zajęciach stanowi później dla sądu okoliczność łagodzącą. Sąd może zmniejszyć wymiar kary, a nawet zawiesić postępowanie wobec młodego człowieka.
Nie wszyscy unikną kary
Do bydgoskiej poradni zgłosiło się już dobrowolnie 12 osób, które chcą uniknąć kary za posiadanie narkotyków.
- Na razie tylko 8 osób zakwalifikowaliśmy na terapię w ramach programu "FreD" - tłumaczy Rejniak. - Przed skierowaniem na zajęcia rozmawiamy z osobami, które się do nas zgłaszają. Jeżeli ktoś jest już uzależniony, kierujemy go do ośrodka "Monar", albo do innych placówek. Z kolei w naszej terapii mogą wziąć udział tylko ci, którzy mieli pojedyncze przygody z narkotykami.
Gdzie się zgłosić?
Jeżeli program przyniesie efekty w Bydgoszczy, zostaną do niego włączone inne miasta. Dla sukcesu projektu bardzo ważna jest jednak współpraca policji, nauczycieli i rodziców.
By zgłosić swój udział w programie, należy skontaktować się z oddziałem PTZN przy ulicy Dworcowej 23. Można to zrobić również dzwoniąc pod numer 604 810 296.