https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zanim wyślesz dziecko na kolonie - sprawdź organizatora

Katarzyna Piojda
Anatol Chomicz
Jak chcesz sprawdzić, czy wysyłasz dziecko na bezpieczne wakacje, sprawdź organizatora wypoczynku. Zadzwoń do kuratorium oświaty.

Chodzi o wypoczynek dla dzieci i młodzieży organizowany w celach rekreacyjnych. Czyli o kolonie i obozy.

Same zapewnienia biur turystycznych, szkół, placówek oświatowych czy innych instytucji o tym, że wyjazdy będą przygotowane prawidłowo, niektórym rodzicom nie wystarczają. To dlatego mogą sprawdzić organizatora wypoczynku.

Przeczytaj także: Autokary przed wycieczką muszą być sprawne

W kuratorium oświaty w Bydgoszczy już działa specjalna infolinia. Wystarczy zadzwonić pod numer 52 3497636 i podpytać o danego organizatora. - Pod tym numerem można uzyskać informacje dotyczące wypoczynku trwającego nieprzerwanie co najmniej 2 dni - mówi Jolanta Metkowska, dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji w kuratorium oświaty. - Udzielamy informacji odnośnie wyjazdów w kraju lub za granicą, w szczególności w formie kolonii, półkolonii, obozów czy biwaków.

Metkowska dodaje: - Obowiązują nowe przepisy dotyczące organizacji i nadzorowania wypoczynku dzieci oraz młodzieży. O zmiany też można dopytać pod wspomnianym numerem telefonu.

Organizator ma obowiązek powiadomić kuratorium o wypoczynku. Zgłoszenie powinno zostać zarejestrowane w nowej bazie wypoczynku na stronie internetowej http://wypoczynek.men.gov.pl i przesłane kuratorowi oświaty. Trzeba pamiętać o terminach.

- Organizator musi nas powiadomić najpóźniej na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku oraz najpóźniej na 14 dni przed terminem rozpoczęcia półkolonii lub wypoczynku za granicą - informuje dalej dyrektor Metkowska.

To oznacza, że jeśli dzieci wyjadą na kolonie przykładowo w połowie lipca, organizator może zgłosić taką informację do kuratorium pod koniec czerwca (tym samym rodzice jeszcze nie sprawdzą organizatora w bazie kuratorium). Równie dobrze już może to zrobić, jeśli ma wszystko przyszykowane. Rejestracja została bowiem uruchomiona 1 maja.

Jeżeli szkoła czy biuro turystyczne prowadzą kolonie, a nie dopełnią procedur, mogą zostać ukarane.

- Tak się dzieje w przypadku, gdy organizator nie zgłosił wypoczynku kuratorowi oświaty - zaznacza Jolanta Metkowska. Podobnie będzie, gdy wysłał zgłoszenie, ale nie zostało zaakceptowane przez kuratora oświaty i w konsekwencji nie zostało umieszczone w bazie wypoczynku.

Inna możliwa sytuacja: jeśli po wydaniu akceptacji przez urzędników, organizator zmienił warunki kolonii czy obozu, choćby adres ośrodka wypoczynkowego.

Więcej informacji na temat wypoczynku dzieci i młodzieży można znaleźć na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej https://men.gov.pl.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 30.05.2016 o 08:31, mama napisał:

Może w przyszłym roku to się w końcu zmieni...

Jakie zmiany? Od nowa Polska ludowa.Propaganda dobrej zmiany ma głos! :wacko:

m
mama

Moim skromnym zdaniem trochę bezsensowny jest termin 21 dni przed rozpoczęciem wypoczynku. Zaliczki należy wpłacać duuuużo wcześniej, więc jeśli okaże się, że "organizator" jest naciągaczem, to możemy pożegnać się z pieniędzmi. Skoro oferty pojawiają się w styczniu, lutym, to już wtedy organizator powinien zgłosić taki wypoczynek do Kuratorium, ponieważ ma już zarezerwowane miejsce wypoczynku i zna wszystkie warunki wyjazdu. Może w przyszłym roku to się w końcu zmieni...

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska