Jaka higiena i żywność?
Przeterminowane produkty spożywcze, brak orzeczeń do celów sanitarno-epidemiologicznych personelu, brak prób żywieniowych czy obowiązkowych procedur HACCP, dotyczących działań w zakresie zarządzania bezpieczeństwem żywności – to efekt kontroli, przeprowadzonej przez pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Kujawsko-Pomorskiem, do poniedziałku 15 lipca.
- W regionie, na 1 175 turnusów odnotowanych w elektronicznej bazie Ministerstwa Edukacji Narodowej, skontrolowano 226. Z nich w trzech stwierdzono nieprawidłowości z „zakresu żywności i żywienia” - poinformowano w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Bydgoszczy. Jak i o tym, że nałożono 5 mandatów, na łączną kwotę 1 100 zł. Poza tym – jak oceniono - warunki sanitarne i higieniczne miejsc pobytu i noclegu dzieci oraz młodzieży, nie budziły większych zastrzeżeń.
Takie kontrole są realizowane w województwie codziennie, nawet w tych najdalej położonych placówkach, ponieważ – w okresie wakacyjnym – nadzór nad wypoczynkiem dzieci i młodzieży, należy do jednych z głównych zadań pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
- Rutynowe kontrole, to nie wszystko. Duży nacisk kładziemy również na interwencje rodziców i opiekunów - podkreśla Wojciech Koper, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy. I apeluje: - Jeśli wiemy o jakichkolwiek nieprawidłowościach, należy powiadomić nie tylko osobę zarządzająca, ale także właściwą Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną.
Skontroluj obiekt, czy bezpiecznie
Z kolei Ministerstwo Edukacji Narodowej, dbając o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży - na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl - prowadzi rejestr wypoczynków, gdzie można sprawdzić czy dany obiekt został zgłoszony i czy jest w nim bezpiecznie.
W wakacje, w 2024 roku - jak podaje Kujawsko - Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy – z wypoczynku w regionie skorzysta łącznie ponad 50 tys. dzieci. Nie tylko z kolonii i półkolonii.
Harcmistrzyni Beata Bardzińska, komendantka Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP informuje, że w tym roku zaplanowano 72 różnych form wypoczynku - w tym kolonii zuchowych, obozów harcerskich, obozów wędrownych i zagranicznych, także półkolonii - dla blisko 4,5 tys. zuchów i harcerzy. A w 9 ośrodkach wypoczynkowych, którymi zarządza Chorągiew Kujawsko - Pomorskiej ZHP, wypoczywać będzie ponad 10 tys. młodych ludzi z różnych organizacji pozarządowych, z całej Polski.
- Wypoczynek w regionie przebiega spokojnie i bezpiecznie. Do tej pory wydano jedną decyzję administracyjną, o odmowie umieszczenia zgłoszenia w bazie wypoczynku. Natomiast w czterech przypadkach stwierdzono organizację wypoczynku, pomimo braku umieszczenia zgłoszenia w bazie - poinformowano w Kujawsko - Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.
Sprawdź, czy autokar sprawny
Od 22 czerwca, także na kujawsko-pomorskich drogach trwa akcja „Bezpieczny Autokar – Wakacje 2024”. - Na głównych szlakach komunikacyjnych, nasi inspektorzy typują do kontroli autobusy oznakowane żółtą tablicą „ Uwaga, dzieci i młodzież przewożone na letni wypoczynek” – przypomina Krzysztof Nowak, Naczelnik Wydziału Inspekcji w Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego (WITD) w Bydgoszczy.
Podczas tej akcji, inspektorzy przede wszystkim przeprowadzają:
- szczegółową weryfikację stanu technicznego autobusów (do tego celu wykorzystują Mobilną Linię Diagnostyczną)
- czas pracy kierowców zawodowych tj. wymagany odpoczynek dobowy, tygodniowy, stosowne przerwy w prowadzeniu pojazdów oraz czas jazdy dziennej
- kontrolę stanu trzeźwości kierowców
- kontrolę uprawnień zawodowych
- kontrolę wymaganych dokumentów.
- Każdego dnia, nasi inspektorzy kontrolują autobusy, które wiozą dzieci i młodzież na wypoczynek. Na szczęście, do tej pory nie mieliśmy żadnych spektakularnych zatrzymań kierowców tych pojazdów, wszyscy byli trzeźwi - informuje Krzysztof Nowak, z WITD w Bydgoszczy. - Natomiast z tych skontrolowanych tylko 2 autobusy nie mogły jechać dalej, ponieważ wykryto w nich niebezpieczne usterki układu hamulcowego i naruszenie konstrukcji nośnej pojazdów, czyli bardzo poważne uchybienia.
Chcielibyśmy, aby taki stan utrzymał się do końca wakacji - podkreśla naczelnik. I przypomina: - Organizatorzy i rodzice mogą cały czas zgłaszać kontrolę autokarów, ale z wyprzedzeniem minimum 3 dni roboczych, pod numerem telefonu WITD w Bydgoszczy (52) 323-83-49. A na stronie www.BezpiecznyAutobus.gov.pl można samodzielnie sprawdzić podstawowe informacje o autokarze, w Centralnej Ewidencji Pojazdów.
