MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zapłacimy wyższy rachunek za prąd

tik
Zmiana cen wynika między innymi ze wzrostu opłaty przesyłowej
Zmiana cen wynika między innymi ze wzrostu opłaty przesyłowej sxc
Dostawcy energii będą pobierać większe opłaty. Podwyżkę przeznaczą na renowacje sieci i inwestycje.

- Słyszałam, że rachunek za prąd znowu wzrośnie - mówi Elżbieta Stankiewicz z Włocławka. - Dlaczego?

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził właśnie taryfy na 2013 rok dla czterech dostawców energii elektrycznej, w tym dla Enea Operator i Energa Operator, działających na terenie naszego województwa.

Jak podaje Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka URE, opłata dystrybucyjna dla gospodarstw domowych u Enei Operatora będzie wyższa o procent, a u Energi Operatora o 3,4 procent. Jeśli chcemy to przełożyć na wysokość naszego rachunku, to w pierwszym wypadku wzrośnie on o pół procenta, a w drugim o 1,7 procenta.

Przykładowo, jeśli mieszkamy w bloku i nie ogrzewamy mieszkania elektrycznie, a dostawcą jest Enea, zapłacimy miesięcznie o około 60 gr więcej. W wypadku mieszkańca domku jednorodzinnego bez takiego ogrzewania, rachunek wzrośnie o 66 gr.

Zyski z tej taryfy czerpią przedsiębiorstwa zajmujące się między innymi dostarczaniem energii, konserwacją, modernizacją i rozbudową sieci elektroenergetycznej.
Opłata dystrybucyjna stanowi około połowę rachunku za prąd dla zwykłych odbiorców. - Średnia miesięczna opłata za przesył energii klienta indywidualnego w najpopularniejszej grupie taryfowej wynosi około 60 złotych - wylicza Alina Geniusz-Siuchnińska, rzeczniczka Energi-Operatora.

Z czego składa się opłata dystrybucyjna?

Infografika: Jerzy Chamier-Gliszczyński

Skąd podwyżka
- Zmiana cen wynika ze wzrostu opłaty przesyłowej - wyjaśnia Geniusz-Siuchnińska. - A także inwestycji związanych z rozbudową sieci, niezbędną do ograniczenia awarii.
- Podwyżka przeznaczona jest przede wszystkim na inwestycje energetyczne - dodaje Danuta Tabaka, rzeczniczka spółki Enea Operator. - Takie, jak budowa nowych i remonty wyeksploatowanych linii energetycznych, budowa nowych punktów zasilania, wymiana transformatorów na jednostki bardziej energooszczędne i tym podobnych.

Czy energia podrożeje
Podniesiono opłaty za dostawę prądu, która w niewielkim stopniu wpłynie na nasze rachunki. Czy i za samą energię przyjdzie nam więcej zapłacić?

Jak zapewnia Marek Woszczyk, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, który zatwierdza stawki: - Nie widzę szans na żadne podwyżki - mówi.  Jest prawie pewne, że energia nie zdrożeje przynajmniej przez pół roku.

- Rząd przez wiele lat utrzymywał stawki urzędowe, które odbiegały od cen rynkowych - uważa Andrzej Sadowski, ekonomista z Centrum im. Adama Smitha. - Sztucznie je hamowano. A prędzej, czy później ceny będą rosły. Niestety, w Polsce sektor energetyczny jest skoncentrowany. Nie ma wyboru wśród dostawców, jak na Zachodzie. Mimo że jest formalna konkurencja, to ceny i tak są podobne. Być może za kilka lat będzie realna konkurencja i obniżą się stawki.

Czy musimy się zrzucać na modernizacje sieci? - Nie musimy, jednak skoro mamy skoncentrowany rynek energetyczny, to i tak koszty zostaną przerzucone na klienta - dodaje Sadowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska