Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapłodnienie in vitro. Bydgoski „Genesis” z akredytacją

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Zapłodnienie in vitro można już wykonywać legalnie w 45 ośrodkach w kraju. Akredytację otrzymał m.in. bydgoski „Genesis”.

- Otrzymaliśmy zgodę Ministerstwa Zdrowia na wykonywanie zabiegów i nasi pacjenci mogą być spokojni o dalsze leczenie - podkreśla Karolina Wasilow z Kliniki Leczenia Niepłodności „Genesis” w Bydgoszczy.

Ośrodki pomagające parom w sztucznym zapłodnieniu musiały zawiesić swoje usługi po tym, jak weszła w życie nowa ustawa o in vitro (1 listopada). Te, które chciały dalej zajmować się leczeniem musiały złożyć wnioski o wydanie akredytacji. Ministerstwo Zdrowia musiało bowiem zaopiniować tzw. programy dostosowawcze do ustawy, w których placówki opisywały m.in. funkcjonujące obecnie procedury zapewniające bezpieczeństwo badań i terapii, przedstawić kwalifikacje personelu medycznego i warunki w pomieszczeniach.

- Dotychczas wpłynęło 48 wniosków, a wydanych zostało 45 decyzji - informuje Danuta Jastrzębska, naczelnik wydziału obsługi mediów Ministerstwa Zdrowia.

I wyjaśnia: - Obecnie rozpatrywany jest wniosek, który został złożony najpóźniej, bo 10 listopada oraz dwie sprawy, w których oczekujemy na ostateczne potwierdzenie przez kliniki rodzaju udzielanych świadczeń zdrowotnych, tak żeby jednoznacznie ocenić, czy w tych przypadkach mają zastosowanie wymogi wynikające z ustawy.

Ośrodki miały czas na opracowanie programów przed 1 listopada, tak by po złożeniu ich jak najkrócej czekać na ministerialną weryfikację.

Dzień Dobry TVN/x-news

- Nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie zaledwie w ciągu dwóch dni i tylko przez ten czas działalność była wstrzymana - dodaje Karolina Wasilow z „Genesis”. - Otrzymaliśmy zgodę na rok na wykonywanie zabiegów. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia mamy też trzy lata na dostosowanie kliniki do potrzeb niepełnosprawnych.

Placówki, które chcą legalnie wykonywać zabiegi mają czas na przedstawienie programów dostosowawczych do 1 listopada 2016 roku. Bez ich akceptacji nie mogą legalnie działać. Bankom zarodków oraz komórek macierzystych oraz klinikom, gdzie wykonywane są sztuczne zapłodnienia, które nie uzyskają akredytacji resortu na kontynuowanie działalności grozi odpowiedzialność przed sądem. Do roku pozbawienia wolności. Wszystko rozchodzi się o to, by nasze, krajowe placówki działały zgodnie z wymogami Unii Europejskiej. Rządowy program na razie zakłada refundację zabiegów in vitro do czerwca 2016 roku.

Dane z Ministerstwa Zdrowia pochodzą z 12 listopada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska