Zapraszamy na cykl filmów „Kujawsko-Pomorskie Trasy Rowerowe”

Akcja specjalna Rowerowe Kujawsko-Pomorskie

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Bory Tucholskie obfitują w malownicze krajobrazy oraz atrakcje turystyczne. Wybierając się w rowerową podróż, można zwiedzić mnóstwo ciekawych miejsc i doświadczyć wielu rozrywek. Dzisiejszą przygodę zaczynamy w Tucholi, skąd pojedziemy do Chojnic.

Rowerzyści rozpoczynający swoją wycieczkę w sercu Borów Tucholskich mogą dotrzeć do miejsca startu samochodem lub pociągiem. Przed taką trasą warto zaoszczędzić siły, gdyż nasz dzisiejszy szlak jest najdłuższy z zaprezentowanych do tej pory, liczy aż 92 kilometry.

Wyjeżdżając z Tucholi kierujemy się do Fojutowa, jednej z najpiękniejszych miejscowości w regionie. Po drodze można podziwiać niezwykłą scenerię okolicy, co z pewnością nie umknie uwadze żadnemu rowerzyście.

Docierając na miejsce będziemy mieć okazją zobaczyć najdłuższy akwedukt w Polsce. To właśnie tutaj Czerska Struga krzyżuje się z Wielkim Kanałem Brdy. Widok jest wyjątkowy, niezwykle wdzięczny dla amatorów fotografii. W XIX wieku akwedukt wybudowali pruscy żołnierze. Podobno mieszkańcy okolic czekali na niego aż 40 lat. Niedaleko znajduje się zajazd z domkami gościnnymi. Jest to świetne miejsce dla podróżnych pragnących zatrzymać się na dłużej w Borach Tucholskich. W Fojutowie można zregenerować siły na basenie, w jacuzzi, wdychając jod przy tężniach solankowych lub skorzystać z wielu innych atrakcji.

Czerska Struga stanowi granicę pomiędzy województwami kujawsko-pomorskim a pomorskim, po jej przekroczeniu podążamy dalej naszym szlakiem. Następny przystanek dopiero przy tak zwanej Pętli Lipnickiego, w samy sercu Parku Narodowego Bory Tucholskie. Jest to ostry zakręt drogi koło jeziora Nierybno. W tym niezwykle pięknym miejscu można zobaczyć m.in. rosiczkę okrągłolistną oraz długolistną, jak i pływacza zwyczajnego. Warto nadmienić, że są to rośliny mięsożerne. Co ciekawe - pływacz zwyczajny jest całkowicie zanurzony w wodzie, dlatego zamiast owadów zjada drobne skorupiaki.

Nierybno nie jest jedynym zbiornik wodny na naszym dzisiejszym szlaku. Nieco ponad 8 kilometrów dalej znajdują się Swornegacie leżące nad jeziorem Krasińskim. Jest to miejsce słynące z malowniczych krajobrazów oraz wielu możliwości aktywnego spędzenia czasu.

Podążając dalej naszym szlakiem aż do Swornychgaci Małych jedziemy zachodnimi brzegami jezior Karsińskiego i Długiego. Na tej drodze również czeka nas niezwykły widok. Przez Brde prowadzi zwodzony most, dzięki któremu rzeką mogą przepływać żaglówki. Kładka jest podnoszona cztery razy w ciągu dnia. Swornegacie Małe są wsią z aż trzema jeziorami. Od północy graniczą z jeziorem Długim i Karsińskim, a od południa z Charzykowskim. Zdaniem wielu turystów jeden z najładniejszy widoków na Kaszubach można podziwiać na skarpie, tuż za Swornymigaciami Małymi. W tym miejscu w niezwykłej scenerii przyrody można dostrzec wspomniane wcześniej jezioro Charzykowskie.

Zwiedzając kaszubskie krajobrazy podążamy do Chojnic przez Bachorze, wieś Funka, Stary Młyn i Charzykowy. Druga z wymienionych miejscowości ma ciekawą propozycję dla amatorów jazdy konnej. Spróbować tej rozrywki można w stadninie Poccobella w Funce. Stajnia znajduje się niedaleko Chojnic, nieopodal jeziora Charzykowskiego z dala od miejskiego zgiełku.

Z miejscowości Charzykowy do Chojnic pozostało sześć kilometrów. Docierając do miasta, którego symbolem jest tur, kończymy naszą dzisiejszą podróż. W Chojnicach znajdziemy wiele atrakcji turystycznych, jedną z ciekawszych jest Eksperymentarium. Odwiedzając to niezwykłe miejsce miłośnicy historii będą mogli dowiedzieć się m.in. jak okoliczne tereny, będące w zamierzchłych czasach wielką puszczą, zmieniły się w krainę zagospodarowaną przez człowieka. W następnych częściach cyklu przedstawimy kolejne interesujące propozycje szlaków rowerowych w naszym województwie.

Sponsorem akcji są:
Polregio
PESA
Prox
Zajazd Fojutowo
Eksperymentarium Chojnice
Stajnia Piccobello

MAPA TRASY