Zapraszamy na cykl filmów „Kujawsko-Pomorskie Trasy Rowerowe”

Akcja specjalna Rowerowe Kujawsko-Pomorskie

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Województwo kujawsko-pomorskie jest regionem bogatym w interesujące zabytki oraz piękne pejzaże natury. Warto zatem przemierzyć na dwóch kółkach kolejną niezwykłą trasę rowerową. Tym razem przygodę zaczynamy w Toruniu, skąd pojedziemy do Włocławka.

Do wyboru mamy dwa szlaki, których drogi przez większą część trasy się pokrywają. Dlatego nie odczujemy wielkich różnic decydując się na Czerwony Szlak Rowerowy lub Wiślaną Trasę Rowerową. Jadąc z Torunia do Włocławka pokonamy drogę liczącą 61 kilometrów. Jest to wymagająca trasa, wiodąca po wyjątkowo górzystych terenach, jak na nasz region.

Przez gród Kopernika podążamy Szosą Lubicką oraz ul. Otłoczyńską, docierając do Otłoczyna. W rzeczonej miejscowości pojedziemy ulicą noszącą nazwę Szlaku Bursztynowego. Nie ma w tym grama przypadku. Wiele wskazuje na to, że Otłoczyn w przeszłości był częścią szlaku bursztynowego. Niegdyś na Wiśle znajdowała się płycizna, którą przechodzili Celtowie oraz Rzymianie podążający znad Adriatyku w stronę Morza Bałtyckiego. Obydwa szlaki rozdzielają się. Wiślana Trasa Rowerowa biegnie wzdłuż Wisły, a Czerwony Szlak Rowerowy wiedzie w głębi lądu. Pojedziemy tym drugim, gdyż prowadzi przez centrum Ciechocinka.

Docierając do najpopularniejszego w Polsce miasta, mającego charakter uzdrowiska, możemy na własne oczy przekonać się o licznych atrakcjach przyciągających co roku tłumy emerytów. Skąd turyści, będący często w słusznym wieku, biorą siły, aby móc korzystać z tych wszystkich dobrodziejstw? Zdaniem wielu ekspertów ciechocińskie solanki postawiły na nogi niejednego kuracjusza. Co ciekawe - tężnie w Ciechocinku są podobno największe na świecie.

Ruszając w dalszą trasę docieramy do skrzyżowania ulic Lipnowskiej i Nieszawskiej. W tym miejscu zjeżdżamy z Czerwonego Szlaku Rowerowego na Wiślaną Trasę Rowerową, zresztą niedługo znowu oba szlaki będą się pokrywać. Znajduje się tu tablica, na której zaznaczono ich przebieg.

Następnym przystankiem w naszej podróży jest Nieszawa. Rzeczone miasto znajduje się obecnie w swojej... trzeciej lokalizacji! Najpierw Nieszawa była ulokowana w miejscu obecnej Małej Nieszawki. Wszystko zmieniło się, gdy Konrad Mazowiecki dał ją w prezencie Krzyżakom. Zakonnicy nie próżnowali na darowanej ziemi. Zbudowali na niej zamek oraz ustanowili siedzibę komturii. Miasto zostało zburzone w XV wieku przez Władysława Jagiełłę. Natomiast w 1424 roku monarcha naprzeciwko Torunia ulokował Nową Nieszawę. Po pewnym czasie toruńscy kupcy zaczęli obawiać się nieszawskiej konkurencji. Torunianie przekonywali Kazimierza Jagiellończyka, by przeniósł Nieszawę. Król uległ lobbystom. Od tej pory Nieszawa mieści się tutaj, około 30 kilometrów od swojej pierwotnej lokalizacji.

Podążając dalej naszą trasą prowadzącą do Włocławka przejeżdżamy przez Przypust, maleńką wieś z pięknym, drewnianym kościołem. Szlak prowadzi dołem, przy linii Wisły, ale chętni obejrzenia sakralnego zabytku mogą wjechać na górkę.

Na naszej dzisiejszej trasie znajduje się jeszcze jedno urokliwe miejsce. W niewielkiej wsi o nazwie Kucerz mieści się plaża. Ten piękny teren nad Wisłą stanowi idealne miejsce wypoczynku dla turystów, szczególnie w upalne dni. Z nadwiślańskiej plaży do Włocławka pozostaje niespełna 15 kilometrów.

Docierając do historycznej stolicy Kujaw kończymy naszą dzisiejszą podróż. W następnych częściach naszego cyklu zaprezentujemy kolejne interesujące trasy wiodące po naszym pięknym regionie.


Sponsorem akcji są:

Polregio
PESA
Prox

MAPA TRASY