Kontroler biletów to osoba upoważniona przez organizatora transportu na danym terenie lub przez konkretnego przewoźnika do prowadzenia kontroli dokumentów przewozu osób lub bagażu w środkach transportu zbiorowego. Dodatkowym wymogiem do wykonywania tej pracy jest niekaralność za czyny umyślne.
Koniecznie przeczytaj:Tego nie można robić w komunikacji miejskiej. Za to z pewnością dostaniesz mandat [lista]
Brak biletu wiąże się z obowiązkiem zapłaty opłaty dodatkowej, powszechnie nazywanej mandatem. Kontroler biletów nie ma jednak uprawnień takich jak policja do legitymowania pasażera.
Do czasu przybycia policji podróżny obowiązany jest pozostać w miejscu przeprowadzania kontroli albo w innym miejscu wskazanym przez przewoźnika lub kontrolera.
Osoba, która nagminnie jeździ na gapę, naraża się też na odpowiedzialność za wykroczenie - a konkretnie za szalbierstwo, określone w art. 121 par. 1 kodeksu wykroczeń. Grzywna, areszt lub ograniczenie wolności grozi zatwardziałemu gapowiczowi, który dał się przyłapać po raz trzeci w ciągu jednego roku, a nie uiścił opłaty za dwa poprzednie razy.
Oto zarobki kontrolerów biletów
Portalsamorzadowy.pl opublikował zarobki tej grupy zawodowej w kilku miastach w Polsce. Stawki się znacznie różnią. W poniższej galerii zobaczcie ile zarabiają kontrolerzy biletów: