MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zarobki w Kujawsko-Pomorskiem. Ile wynosiły kilkanaście lat temu, a ile teraz? Jesteście zdziwieni różnicą?

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Nasze pensje ładnie wzrosły, ale tej podwyżki jakoś nie odczuwamy.
Nasze pensje ładnie wzrosły, ale tej podwyżki jakoś nie odczuwamy. Krzysztof Kapica
W ciągu roku pensje w województwie kujawsko-pomorskim wzrosły o ponad 600 złotych brutto, a na przestrzeni 10 lat - o ponad 92 procent. Wielu z nas jednak nie zostaje więcej w kieszeni, ponieważ życie stało się droższe.

Luty 2012 roku był ostatnim miesiącem, kiedy przeciętne zarobki w naszym regionie były niższe niż 3000 złotych brutto (akurat wówczas kształtowały się na poziomie 2999 zł). W marcu 2012 roku nasze wypłaty przekroczyły 3000 zł i praktycznie z miesiąca na miesiąc rosły.

Z zestawienia Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych w Bydgoszczy wynika, że w kwietniu bieżącego roku (to najnowsze dostępne dane) przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w naszym regionie w przybliżeniu 7091 zł. Dla porównania: w kwietniu 2011 roku było to średnio 2988 zł brutto. To oznacza wzrost zarobków w ciągu minionych 13 lat o ponad 137 procent, a w ciągu 10 lat – o więcej niż 113 proc. Tegoroczny kwiecień był drugim miesiącem, po marcu, kiedy zarobki pracowników, zatrudnionych w firmach na naszym obszarze, przekraczają 7000 zł brutto.

Podwyżka najniższej krajowej

Na tym nie poprzestaniemy. Rząd zaproponował wzrost płacy minimalnej o 7,6% czyli o 326 zł.
Część ekspertów twierdzi, że dobrze, iż po ostatnich dwóch latach, kiedy dynamika wzrostu najniższego wynagrodzenia wynosiła prawie 20 proc., wracamy na ścieżkę wzrostów jednocyfrowych i już jednorazowych, ale tempo tej podwyżki ich zaskakuje. - Propozycja rządu wzrostu minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku o 326 zł nie jest dobrą informacją dla przedsiębiorców, zwłaszcza tych mikro i małych, którzy z trudem radzą sobie z rosnącymi kosztami pracy - zaznacza prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, badacz z Uniwersytetu Warszawskiego.

To, że więcej zarabiamy, nie wpływa na polepszenie naszych nastrojów, ponieważ więcej pieniędzy zostawiamy w sklepach. - W maju br. codzienne zakupy zdrożały średnio o 2,9 proc. rok do roku. Tak wynika z najnowszego raportu „Indeks cen w sklepach detalicznych”.

Pracodawcy niechętni do dawania podwyżek

W większości przedsiębiorstw załoga nie ma co liczyć na wyższe wypłaty. Jak wskazuje Agencja Doradztwa Personalnego i Pracy Tymczasowej Randstad, 6 na 10 pracodawców nie planuje podwyżek, ale rośnie optymizm, co do zatrudnienia. 31 proc. firm ruszy w drugim półroczu z nowymi rekrutacjami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska