Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarobki w wojsku w 2021 roku. Ile zarabiają żołnierze w Polsce? Czekają nas kolejne zmiany! Oto stawki! Sprawdź najnowszą listę płac

Sara Watrak
Sara Watrak
Zarobki żołnierzy w 2021 roku. Ile zarabiają wojskowi? W zeszłym roku otrzymali podwyżki. Jak będzie w tym roku? Ile zarobi szeregowiec, a ile generał? Jakie stawki wypłaca polska armia? Zobaczcie, jakie wynagrodzenie będzie przysługiwać żołnierzom w 2021 roku. Prezentujemy listę płac według poszczególnych stopni. Sprawdźcie, ile zarabia się w armii. Oto zarobki w wojsku w 2021 roku.
Zarobki żołnierzy w 2021 roku. Ile zarabiają wojskowi? W zeszłym roku otrzymali podwyżki. Jak będzie w tym roku? Ile zarobi szeregowiec, a ile generał? Jakie stawki wypłaca polska armia? Zobaczcie, jakie wynagrodzenie będzie przysługiwać żołnierzom w 2021 roku. Prezentujemy listę płac według poszczególnych stopni. Sprawdźcie, ile zarabia się w armii. Oto zarobki w wojsku w 2021 roku. Jaroslaw Jakubczak/ Polska Press
Zarobki żołnierzy w 2021 roku. Ile zarabiają wojskowi w Polsce? W zeszłym roku dostali podwyżki. Jak będzie w 2021 roku? Ile zarobi szeregowiec, a ile generał? Jakie stawki wypłaca polska armia? Zobaczcie, jakie wynagrodzenie będzie przysługiwać żołnierzom w obecnym roku. Prezentujemy listę płac według poszczególnych stopni. Sprawdźcie, ile zarabia się w armii. Oto zarobki w wojsku w 2021 roku.

Zarobki w wojsku

Najmniej w wojsku zarabia szeregowy, najwyższe uposażenie natomiast przysługuje generałowi. W ubiegłym roku przeciętne wynagrodzenie żołnierza zawodowego wynosiło 6154 zł brutto (według danych portalu wojsko-polskie.pl). Warto zauważyć, że w 2020 roku członkowie armii otrzymali spore podwyżki. Szczegółowe zestawienie znajdziecie w naszej galerii. Dane pochodzą z Rozporządzenia Ministra Obony Narodowej z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych.

Zobacz wideo: Czego szukaliśmy w Internecie w 2020 roku?

W Polsce żołnierze, oprócz uposażenia, którego wysokość zależy od stopnia wojskowego, otrzymują wiele dodatków i innych należności. Wśród nich m.in.:

  • dodatek za długoletnią służbę wojskową;
  • dodatek specjalny,
  • dodatek służbowy,
  • dodatek motywacyjny,
  • dodatek funkcyjny,
  • dodatek kompensacyjny.

Polecamy

Oprócz tego wojskowi dostają nagrody uznaniowe, jubileuszowe, zasiłki oraz inne dodatki, które znacząco zwiększają ich wynagrodzenie.

Zarobki żołnierzy. Czy będą podwyżki w 2021 roku?

Na razie nie mówi się nic na temat kolejnych wzrostów uposażenia. Wiemy natomiast, że trwają rozmowy w sprawie podwyżek dla pracowników Ministerstwa Obrony Narodowej.

- 10 grudnia 2020 roku odbyło się spotkanie Pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej ds. Współpracy ze Związkami Zawodowymi z Przewodniczącym Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Wojska, którego celem było omówienie bieżącej współpracy oraz kwestii związanych z funduszem wynagrodzeń pracowników resortu obrony narodowej w 2020 i 2021 roku - czytamy na stronie rządu.

Warto również przypomnieć, że w 2021 wzrosła płaca minimalna - w przypadku umów o pracę do 2800 zł brutto (wzrost o 200 zł w stosunku do poprzedniego roku), natomiast w przypadku umów cywilnoprawnych wyniesie 18,30 zł za godzinę (wzrost o 1,30 zł w porównaniu do 2020 roku). Tymczasem jak informuje portal-mundurowy.pl w resorcie obrony narodowej wielu pracowników nadal zarabia najniższą krajową. Wynagrodzenia te muszą więc zostać podniesione.

Nowe stawki mundurówki. Niektórzy żołnierze otrzymają więcej!

Poza tym w 2021 zmienią się kwoty równoważników pieniężnych, które przysługują żołnierzom w zamian za umundurowanie i wyekwipowanie niewydane w naturze. 23 grudnia pojawiło się rozporządzenie Ministerstwa Obrony Narodowej, w którym znajdziemy dokładne stawki tzw. równoważnika mundurowego.

Dla przykładu szeregowy zawodowy przez pierwsze 5 lat służby otrzyma 558 zł równoważnika mundurowego. Później kwota ta znacząco wzrośnie i dla kobiet wyniesie 2323 zł, dla mężczyzn zaś 2225 zł.

Jak informuje portal-mundurowy.pl, w 2020 roku szeregowi Wojsk Lądowych z wysługą do dwóch lat służby zawodowej otrzymywali 306 zł. Po 1 stycznia 2021 dostaną 2521 zł.

Z kolei do końca I kwartału chorąży z Sił Powietrznych otrzymają 2543 zł mundurówki. Dawniej otrzymywali 2588 zł. Natomiast chorąży w pozostałych jednostkach dostaną 2498 zł.

Młodsi oficerowie z Marynarki Wojennej dostaną w 2021 roku 2425 zł.

Z kolei starszy oficer Wojsk Lądowych otrzyma mundurówkę w wysokości. 2392 zł, a generał jedno, dwu lub trzygwiazdkowy z Wojsk Lądowych - 4048 zł.

Żołnierze w stopniu kontradmirała otrzymają natomiast 5045 zł mundurówki. Wcześniej była to kwota 4854 zł.
A zatem w przypadku niektórych stopni kwota mundurówki wzrosła, w innych nieznacznie zmalała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska