
100 proc. podstawy wymiaru (także za okres pobytu w szpitalu), gdy niezdolność do pracy jest spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, powstała wskutek wypadku przy pracy albo choroby zawodowej, przypada w czasie ciąży albo wynika z niezbędnych badań lekarskich przewidzianych dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów lub jest skutkiem zabiegu ich pobrania.

100 proc. podstawy wymiaru od 5 września 2020 roku dostają zatrudnieni w podmiotach leczniczych, zarówno pracownicy medyczni, jak i niemedyczni, mają prawo do 100 proc. wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego. Na 100 proc. chorobowego może też liczyć straż gminna i ochotnicy straży pożarnej.
- Prawo do 100 proc. świadczenia przysługuje uprawnionym osobom, jeżeli ich niezdolność do pracy, kwarantanna lub izolacja nastąpiła po zetknięciu z COVID-19 w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych - zaznacza Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Na 100 proc. chorobowego też liczyć zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej świadczących usługi całodobowo, noclegowniach oraz innych placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku. W ich przypadku nowe przepisy obowiązują od 29 listopada 2020 roku.

Pracownik dostaje zasiłek tak długo, jak jest niezdolny do pracy z powodu choroby. Maksymalnie mogą to być 182 dni, czyli sześć miesięcy.
Natomiast jeśli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży, zasiłek chorobowy jest wypłacany nie dłużej niż przez 270 dni, czyli dziewięć miesięcy.