
Zasiłek chorobowy może wypłacać ZUS lub pracodawca (jeżeli zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych), a finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Pracodawca wypłaca pracownikowi zasiłek za okres niezdolności do pracy trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia - za okres niezdolności do pracy trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego.
Ubezpieczonemu, który ukończył 50. rok życia, czternastodniowy okres wypłaty wynagrodzenia za czas choroby przysługuje począwszy od następnego roku kalendarzowego po roku, w którym ukończył ten wiek.

Jeśli pracownik choruje dłużej niż odpowiednio 33 dni lub 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, przysługuje mu zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS i uprawnionych pracodawców, czyli tych zgłaszających do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Kwotę wypłaconych zasiłków chorobowych pracodawca, czyli płatnik zasiłków, potrąca z bieżących składek na ubezpieczenia społeczne.

Zasiłek chorobowy wynosi:
70 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres pobytu w szpitalu (dla pracownika, który już ukończył 50. rok życia za okres od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru również za okres pobytu w szpitalu. Zasada ta ma zastosowanie także do osób wykonujących pracę nakładczą oraz osób odbywających służbę zastępczą),
80 proc. podstawy wymiaru