Zasiłek dla bezrobotnych może być pobierany od 6 do 12 miesięcy. Większość osób bezrobotnych uzyskuje prawo do świadczenia na 180 dni. W pewnych wyjątkowych sytuacjach zasiłek dla bezrobotnych może być wypłacany nawet przez 365 dni.
Czynnikami, które mają wpływ na długość pobierania zasiłku dla bezrobotnych, są: sytuacja na rynku pracy, sytuacja rodzinna, wiek oraz staż pracy. Ponadto okres wypłaty świadczenia może zostać skrócony o 90 dni, np. ze względu na zwolnienie się z pracy.
Zasiłek dla bezrobotnych w górę. Wyjaśniamy wszystkie zmiany...
Jeżeli osoba bezrobotna w trakcie pobierania świadczenia mieszka w powiecie, gdzie w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku stopa bezrobocia nie przekroczyła 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju, zasiłek dla bezrobotnych zostanie przyznany na pół roku (180 dni). Jeżeli jednak stopa bezrobocia w danym powiecie w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku znajdowała się powyżej 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju, świadczenie zostanie przyznane na rok (365 dni).
Zasiłek dla bezrobotnych na 365 dni można również otrzymać w kilku innych przypadkach, np. gdy ubiega się o niego osoba powyżej 50. roku, która ma na swoim koncie 20 przepracowanych lat uprawniających do świadczenia. Zasiłek na jeden rok przysługuje także rodzicowi samotnie wychowującemu co najmniej jedno dziecko do 15. roku życia lub osobie, która wychowuje minimum jedno dziecko do 15. roku życia, a jej małżonek lub małżonka nie ma prawa do świadczenia, gdyż upłynął okres jego pobierania.
Nowe świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS. Zoba...
Zasiłek dla bezrobotnych jest waloryzowany raz do roku, 1 czerwca. Ponieważ jednak w 2020 r. epidemia COVID-19 przyczyniła się do utraty pracy wielu Polaków, świadczenie zostało zwaloryzowane dwukrotnie. Nowe, wyższe kwoty zasiłku dla bezrobotnych obowiązują od 1 września 2020 roku.
Osoby, którym pracodawca skrócił okres wypowiedzenia i otrzymały z tego tytułu odszkodowanie, nie powinny śpieszyć się z rejestracją w urzędzie pracy. W ich przypadku zbyt wczesna rejestracja spowoduje, że kwota wypłacanego świadczenia zostanie pomniejszona o kwotę odszkodowania z tytułu skróconego okresu wypowiedzenia.
Zasiłek dla bezrobotnych. Zobacz, jaki procent pensji stanow...
Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje osobom, których łączny okres zatrudnienia w okresie 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających rejestrację w urzędzie pracy wynosi co najmniej 365 dni. Do okresu zatrudnienia wliczają się te dni, podczas których osoba bezrobotna otrzymywała wynagrodzenie nie mniejsze niż minimalne wynagrodzenie za pracę i od którego istniał obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy. Od 1 września urzędy pracy uwzględniają także okresy obniżonego wymiaru czasu pracy, jeżeli pracownik przed obniżką miał płacę minimalną, a jego wynagrodzenie zostało pomniejszone w związku z COVID-19. (Mówi o tym art. 15g ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.)
Do okresu zatrudnienia nie wliczają się bezpłatne urlopy powyżej 30 dni. Warto również zaznaczyć, że prawo do zasiłku dla bezrobotnych może uzyskać osoba, która nie pracowała na pełen etat, jeżeli jej wynagrodzenie nie było mniejsze od minimalnego wynagrodzenia za pracę.