Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców został wydłużony do 28 marca. Kto może otrzymać świadczenie?

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Zasiłek nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę, np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Zasiłek nie należy się również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.
Zasiłek nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę, np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Zasiłek nie należy się również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta. Pixabay.com
O dwa tygodnie znowu wydłużono możliwość korzystania przez rodziców z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek przysługuje m.in. gdy placówka oświatowa dziecka lub dorosłej osoby niepełnosprawnej jest zamknięta, lub działa w ograniczonym zakresie z powodu koronawirusa.

Zobacz wideo: Takie są nowe zasady szczepień. Zobacz koniecznie!

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy należy się w razie zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły, klubu dziecięcego lub innej placówki oświatowej, do której uczęszcza dziecko lub dorosła osoba niepełnosprawna.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na dziecko do ukończenia 8 lat oraz na starsze dziecko, jeśli ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Do zasiłku uprawnieni są też ubezpieczeni rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych.

- Ze świadczenia można skorzystać także, gdy z powodu pandemii dzieckiem nie może zająć się niania, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą lub opiekun dzienny - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.-

Do zasiłku mają także prawo medycy, którzy nie skorzystają z opieki zapewnionej przez szkołę.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2021. Gdzie złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Osoby prowadzące własną działalność przekazują takie oświadczenie bezpośrednio do ZUS. Mogą je wysłać za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia można pobrać z www.zus.pl.

Zasiłek nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę, np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Zasiłek nie należy się również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska