Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłek pogrzebowy. Nie ma zwłok, nie ma pieniędzy!

(AWE), fot. SXC
Chcesz zasiłek pogrzebowy? Sprawdź, jakie musisz spełnić formalności
Chcesz zasiłek pogrzebowy? Sprawdź, jakie musisz spełnić formalności
Oddam swoje ciało na potrzeby nauki - zdecydował torunianin Andrzej Benetkiewicz i zajął się formalnościami. A urzędnicy? Oniemieli.

- Do ZUS dzwoniłem przez kilka dni - opowiada torunianin. - Chciałem się dowiedzieć, czy w takiej sytuacji mojej rodzinie będzie przysługiwał zasiłek pogrzebowy. Wysłałem pismo, ale odpowiedzi nie dostałem. Chyba zaskoczyłem urzędników.

Ciało jest niezbędne by dostać zasiłek pogrzebowy

Rzeczywiście, Bożena Wankiewicz, rzecznik prasowy toruńskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie kryje zaskoczenia. - Jeszcze nie mieliśmy podobnego przypadku - przyznaje. I wyjaśnia: - Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu.

Czytaj też: Półnagie kobiety reklamują ... trumny

Problem zaczyna się, kiedy tego pogrzebu nie ma - bo ciało w całości trafia do zbiorów uczelni. Można wówczas zorganizować pochówek symboliczny, ale ZUS raczej nie zwróci za niego pieniędzy.

- Zgodnie z przepisami ustawy „pochówek” to czynność, w czasie której następuje pochowanie zwłok - wyjaśniaBożena Wankiewicz.

Ciało może więc być złożone do tradycyjnego grobu ziemnego lub murowanego, złożone w katakumbach albo pochowane w morzu. Ale bez zwłok trudno mówić o pochówku.

Wniosek o zasiłek pogrzebowy trzeba złożyć w ciągu 12 miesięcy od dnia śmierci. Jeśli jest to niemożliwe - na przykład zmarły został zidentyfikowany po kilku latach - wniosek taki trzeba złożyć w ciągu 12 miesięcy od wystawienia aktu zgonu.

A co, jeśli ciała nie ma? Nowe światło na sprawę rzucił kilkanaście dni temu sąd w Elblągu, który uznał, że symboliczny pogrzeb także jest pochówkiem. Na wokandzie znalazła się sprawa mężczyzny, którego ojciec zaginął. Zwłok nie odnaleziono, więc po pięciu latach został sądownie uznany za zmarłego, a syn wyprawił mu symboliczny pogrzeb. Sąd uznał, że w takiej sytuacji można złożyć wniosek o zasiłek.

Dla dobra nauki

- To dziwne rozwiązanie - przyznaje Andrzej Benetkiewicz. Ale z donacji na rzecz uczelni rezygnować nie zamierza.

Czytaj też: Biznes po śmierci. Umarli, ale wciąż zarabiają miliony (lista takich bogaczy)

W 2010 roku taką samą decyzję podjęło 12 osób. W dokumentach uczelni jest są już 63 potwierdzone notarialnie oświadczenia o woli nieodpłatnego przekazania zwłok Wydziałowi Lekarskiemu Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Zdecydowana większość ofiarodawców to darczyńcy, którzy chcą pozostać anonimowi.

Katedra i zakład anatomii prawidłowej do jak najlepszego nauczania studentów potrzebuje ok 4-5 zwłok rocznie. Zdarza się, że trzeba korzystać ze sformalinowanych preparatów z poprzednich lat.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska