Ceremonię pogrzebową poprzedziła tradycyjnie msza święta odprawiona w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy ul. Kaplicznej w intencji zmarłych dzieci i osieroconych rodzin.
W sytuacji, gdy rodzice dzieci zmarłych przed narodzeniem, bez względu na czas trwania ciąży - z różnych powodów - nie skorzystają z prawa do pochówku, to obowiązek spada na gminę. W Bydgoszczy kwestie pogrzebów w Grobie Dziecka Utraconego reguluje specjalna uchwała Rady Miasta Bydgoszczy. W myśl przepisów Ustawy o pomocy społecznej sprawienie takiego pogrzebu jest zadaniem własnym gminy o charakterze obowiązkowym z zakresu pomocy społecznej.
W Grobie Dziecka Utraconego pochowano 52 urny z prochami
O terminach tegorocznych pogrzebów dzieci martwo urodzonych bez względu na czas trwania ciąży już w styczniu br. poinformował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bydgoszczy, a 20 czerwca br. przed drugim pochówkiem na swojej stronie internetowej przypomniano o dacie drugiej ceremonii (11 lipca). Nekrolog informujący o pochówku zamieściła natomiast Diecezja Bydgoska.
- Tym razem w Grobie Dziecka Utraconego na cmentarzu przy ul. Wiślanej pochowano 52 urny z prochami - mówi Marta Frankowska, rzeczniczka prasowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy. - Podobnie, jak w przypadku poprzednich ceremonii, prochy każdego dziecka z osobna umieszczone zostały w indywidualnej urnie. Taka forma pochówku pozwala matce, która z jakichś względów w momencie poronienia nie mogła samodzielnie pochować swojego utraconego dziecka, ekshumować zwłoki, gdy np. podejmie ona decyzję o przeniesieniu urny do grobowca rodzinnego. Takiej możliwości nie byłoby w przypadku zbiorowej kremacji.
Był to drugi taki pochówek w 2023 roku
W Bydgoszczy pogrzeb dzieci zmarłych przed narodzeniem bez względu na czas trwania ciąży, który odbył się 11 lipca br., był drugim i ostatnim z planowanych w bieżącym roku. Pierwszy taki pochówek w 2023 r. miał miejsce 14 lutego. Wtedy w kwaterze dziecięcej na cmentarzu przy ul. Wiślanej pochowano 50 urn z prochami dzieci zmarłych przed narodzeniem bez względu na czas trwania ciąży.
- Pochówek z 11 lipca, podobnie jak ten z 14 lutego, w imieniu gminy zrealizowany został przez MOPS, przy współpracy z Zakładem Usług Pogrzebowych „Credo”. Ten wykonawca został bowiem wybrany w przetargu na obecny rok. Wydatki na zabezpieczenie obu pogrzebów pochodziły ze środków budżetu Miasta - mówi Marta Frankowska.
Przypomnijmy, że w Bydgoszczy pierwsza ceremonia ze złożeniem prochów w Grobie Dziecka Utraconego odbyła się w czerwcu 2016 r. W kolejnych latach regularnie sprawiano je dwa razy w roku w lipcu i grudniu, z jedną zmianą (pochówek z grudnia 2017 roku przesunięto - tak, że w 2018 roku były trzy). W 2021 r. odbył się tylko jeden z planowanych dwóch pogrzebów. W 2022 roku były z kolei dwa pochówki - w marcu pochowano 16 urn, lipcu - 13 urn. W tym roku były to łącznie 102 urny.
Zobacz wideo: Apel o oddawanie krwi
