Badacz kultury ludowej przemierzał kraj obserwując zwyczaje i naturę człowieka, wsłuchując się w muzykę i język. Sporo miejsca poświecił Kujawom, o których pisał w 3. i 4. tomie dzieła "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce".
Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!
Rok 2014 jest rokiem ogromnie zasłużonego dla przechowania kultury ludowej Oskara Kolberga i to jeden z powodów, dla których Towarzystwo na rzecz rozwoju wsi Węgiersk i Macikowo oraz koło gospodyń wiejskich i rada sołecka w Węgiersku postanowili zainscenizować dobrzyńskie wesele. - Stowarzyszenie ma w celach statutowych kultywowanie tradycji i żeby pokazać mieszkańcom ziemi dobrzyńskiej choć element - mówi o powodach decyzji chęci wystawienia takiego wesela Urszula Arentowicz, prezes stowarzyszenia i dyrektor Szkoły Podstawowej w Węgiersku.
W sobotę 6 września zobaczymy około 20 osób wcielających się w role XIX-wiecznych weselników. - Na początku będą swaty, później zwięńczyny, wesele, uczta i oczepiny. Całość potrwa ponad godzinę - wylicza jedna z organizatorek wydarzenia. Aktorami będą mieszkańcy wsi, nauczyciele, gimnazjaliści. O oprawę muzyczną zadba nauczyciel muzyki Wiktor Spiltt. Na żywo między scenami będzie przygrywał akordeonista, wystąpi też chór Arioso ze Świedziebni.
Skoro to wesele, to i tańców dla publiczności nie zabraknie. Po inscenizacji do zabawy porwie zespół tworzony przez miejscową młodzież. Inscenizację zaplanowano 6 września o godzinie 14:00 przy świetlicy OSP.
Inscenizacja jest współfinansowana ze środków województwa kujawsko-pomorskiego.